banner15

Besi hayvan ithalatı ESK'na verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "Canlı hayvanın besi amaçlı getirilmesi (ithalatı) görevini ESK'ya vermeyi düşünüyoruz. İnşallah karar yayınlanınca ülke içindeki talepler ESK tarafından alınacak ve hayvanlar Türkiye'ye getirilecektir"

Besi hayvan ithalatı ESK'na verilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, canlı hayvanın besi amaçlı ithal edilmesi yetkisini Et ve Süt Kurumuna (ESK) vermeyi düşündüklerini belirterek, "İnşallah karar yayınlanınca ülke içindeki talepler ESK tarafından alınacak ve hayvanlar Türkiye'ye getirilecektir" dedi.

Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne Ayhan Karayama'nın getirildiğini anlatan Çelik, yeni yönetim ile beraber yeni bir döneme girildiğini ve birkaç konuda değişikliklerin yaşanacağını ifade etti.

Çelik, geçmişi 153 yıl önceye dayanan Tarım Kredi'nin, 36 bin yerleşim yerinde faaliyet yürüten modern bir tarım örgütlenmesi olduğunun altını çizdi.

Çiftçilerin son 13 yılda Tarım Kredi'den 38 milyar lira kredi kullandığını dile getiren Çelik, bu kredilerin yüzde 67'sinin ayni olarak gerçekleştiğini bildirdi. Çelik, kredi hacminin ise 6 milyar 405 milyon liraya yükseldiğine işaret ederek, Tarım Kredi'nin bu sayede tarımsal kredilerde en büyük ikinci kuruluş haline geldiğini kaydetti. Yönetim kurulu kararlarını da aktaran Çelik, şöyle konuştu:

"Zaman zaman Tarım Kredi ne yazık ki o kadar büyük hizmetlerin yanında çok anlamsız birçok değerlendirmelere konu olan maaş/ücret konusunda hiç hak etmediği eleştirilerle gündeme geldi. Bu konu ile ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifi yöneticilerinin bundan böyle ücret ödemeleri ile gündeme gelmesini istemiyoruz. Ana görevlerine endekslenmiş çiftçiye hizmeti esas alan bir anlayış ile geleceğe yürümeleri açısından genel müdürden başlamak üzere ücretlerde yüzde 70'e kadar varan kesintiye gidilecektir. Artık şirketin büyüklüğü yapılan iş ve işlemler maaş belirlemede esas alınacak. Artık Tarım Kredi Kooperatifleri kamuoyunda maaşlar, huzur haklarıyla değil çiftçiye hizmetleri ile gündeme gelen bir kurum haline gelmiş olacak. Ayrıca birden fazla şirkette yönetim kurulu veya denetleme kurulu gibi görevler söz konusu olduğunda da ilgili üye sadece birisinden ücret alabilecektir. Yönetim kurulu bir standart getiriyor. Diyor ki 'Maaşlar şu noktayı aşamaz, genel müdürün maaşı, müdür yardımcılarının maaşı şunu aşamaz.' Müdürler, müdür yardımcıları, genel müdürler ve personel olarak bir maaş skalası belirlenecek."

"MALİYETLER DÜŞÜRÜLECEK"

Bakan Çelik, girdi maliyetleri konusunda da yeni uygulamalara geçileceğini, damızlık, tohum, ilaç ve gübre gibi üreticilerin doğrudan kullandığı girdilerde maliyetlerin düşürülmesi çalışmalarının hızlandırılacağını, böylelikle üreticilerin bu ürünlere daha uygun şartlarda erişebileceğini söyledi.

Kurumsal karlılık yerine sektörel kazancın hedef alınacağının altını çizen Çelik, özellikle et ve süt gibi tüketicileri direkt ilgilendiren konularda ilgili kamu kuruluşları ile koordineli hareket edileceğini bildirdi.

Çelik, üreticilerin mahsullerinin daha az aracı ile tüketiciye ulaşması konusunda da Tarım Kredi'nin gelecek dönem daha aktif görev yapacağını, regülasyon görevini yerine getirme konusunda çok ciddi başarılara imza atacağını kaydetti.

Bakan Çelik, yeni dönemde Ziraat Bankası'nın Tarım Kredi'ye ve çiftçiye bakış konusunda katkılarının yeniden gözden geçirilmesi için temaslarını sürdürdüklerini anlattı.

Finans kurumu, Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile tek yumruk halinde çiftçinin sorunlarını çözme konusunda ortak bir irade sergileyeceklerini belirten Çelik, üreticilere düşük faizli kredi kullandırabilmek için ucuz finans kaynakları bulmak üzere ek çalışma yapılma ihtiyacının bulunduğunu söyledi.

ESK'YA BESİ HAYVANI İTHALATI YETKİSİ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, ESK'nın nisanda Bosna Hersek'ten alınacak kırmızı etle ilgili ihale düzenlemesinin söz konusu olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"ESK, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklayacağız, yurt dışından canlı besi hayvanı getirilmesi ile ilgili yetkiyi alma konusunda çalışmalarımız var. Kısa süre içerisinde, netleşince, canlı hayvanın besi amaçlı getirilmesi görevini ESK'ya vermeyi düşünüyoruz. İnşallah karar yayınlanınca ülke içindeki talepler ESK tarafından alınacak ve hayvanlar Türkiye'ye getirilecektir. Bu dışarıda rekabeti düşürücü, şu anda çok yoğun olan rekabet ortamını lehimize dönüştürecek bir adım. Bu bakış açımızın ette üretim girdilerinin düşmesinde çok etkili olacağı inancı içindeyiz."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tarım Kredi'de huzur hakkı gibi yan gelirlerle 100 bin liraya varan Genel Müdür ücreti, 25-30 bin liraya, Tarım Kredi şirketlerindeki genel müdür ücretleri de 50-60 bin liradan 15-20 bin liraya indirilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 14:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48