banner39

Beyaz ete yüzde 30 indirim geliyor

Beyaz et satışında eski usullere dönülmesi fiyatlara yüzde 30 düşüş olarak yansıyacak...

Güncel 03.04.2013, 12:58 03.04.2013, 12:58
Beyaz ete yüzde 30 indirim geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği ile market ile kasaplar, kırmızı ve beyaz eti ambalajsız, parçalayarak satışını yapabilecek. Bu şu anlama geliyor, ambalaj maliyeti ortadan kalkınca, fiyatlarda da indirime gidilecek. 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, beyaz et satışında eskiye dönüldüğünü ve bunun hem üreticiye, hem perakendeciye hem de tüketiciye olumlu yansıyacağını ifade etti. Aygün, ambalaj nedeniyle ürünlere ekstra maliyet bindiğini hatırlatarak, ambalajsız satışa sunulacak ürünlerin tüketiciye en az yüzde 20 ila 30 oranında indirimli yansıyacağını ifade etti.

Selamet Aygün, bakanlığın iyi yapmış oldukları bu işle ilgili yeni tebliğ sayesinde önlerini açtığını dile getirerek, "Geçmişte parça eti açıkta satıyorduk. Şimdi tekrar satışına müsaade edildi. Poşetteki üründen daha hijyenik ve sağlıklı tüketiciye ulaştırıyoruz. Bu uygulama vatandaşımıza kadar uzanan bir katkı sağladı. Paketlenmiş ile açıkta satılan ürün arasında paketleme nedeniyle yüzde 20-30 fiyat artışı oluyordu. Buda ortadan kalkıyor. Tüketicimiz ve perakendecimiz için faydalı oldu." dedi.

Et satışı ile ilgili yeni uygulama üzerinde spekülasyon yapılmak istendiğini anlatan Aygün, "Söylenen şu. 'Biz beyaz eti ve kırmızı eti marketlerin inisiyatifine ıraktık.' Şunu sormak gerekir. Şimdiye kadar marketlerde sağlıksız ürün mü vardı. Bizim satış noktalarımız bakanlık tarafından sürekli denetleniyor. Denetimde uygun olmayan satış noktaları kapatılıyor ve kriterlere uymayanlara da ağır cezalar veriliyor. Bu anlamda satış noktaların hijyeni ile ilgili bir sorun yok" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?