banner39

Beykoz'da 'Sosyal Market' açıldı

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne kayıtlı ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak olan Sosyal Market kartlarıyla vatandaşlar gıdadan giyime kadar temel ihtiyaçlar gözetilerek oluşturulan Sosyal Market’te ücretsiz alışveriş yapabilecek

Güncel 01.06.2016, 09:57 01.06.2016, 09:59
Beykoz'da 'Sosyal Market' açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beykoz Belediyesi tarafından Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne kayıtlı ihtiyaç sahiplerine ücretsiz alışveriş imkanı sunan Sosyal Market açılışı yapıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi önündeki alanda yapılan açılış törenine, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kaymakam Ahmet Katırcı, Cumhuriyet Başsavcısı İdris Taşcan, Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Çalışkan, vatandaşlar ve ihtiyaç sahipleri katıldı.

Çelikbilek burada yaptığı konuşmada, kültür merkezinin en alt katında daha önce düğün salonu olarak kullanılan kısmı sosyal markete dönüştürdüklerini söyledi.

Sosyal marketle birlikte Beykoz halkının hizmetinde olacaklarını kaydeden Çelikbilek, "Nedir bunun altyapısı diye sorarsanız, ihtiyaçlarına göre kategorize edip gruplara ayırmış olduğumuz insanlarımız var ve belli zamanlarda onlara yardımlarda bulunuyoruz. Daha önce belediyenin önünde dağıtım yapıyorduk. Herkes buradan kolilerini alıp gidiyordu. Giderken belki taşımakta zorluk çekiyorlardı, belki de belediyeden yardım alıyor söylentisi yapılır diye psikolojik olarak bir rahatsızlıkları vardı. Ancak ihtiyaç sahibi yardım almayacak da ne yapacak, tabii ki yardım alacak, bu gayet doğaldır." diye konuştu.

Daha sonra bu tür olayların yaşanmaması için bir çözüm üretmeye çalıştıklarını anlatan Çelikbilek, şöyle devam etti:

"Sosyal marketimizi ihdas ettik. Bu İstanbul'da Beyoğlu ve Ümraniye belediyelerinde de var şu anda. Üçüncüsünü de biz hizmete açmış olduk. Aynı süpermarkete gider gibi gidip alışveriş yapacaksınız. İhtiyaç durumunu değerlendirip 1., 2. ve 3. derece ihtiyaç sahibi olarak kategorize edeceğimiz kişilere dağıtılacak kartlara rakamlar yükleyeceğiz. Vatandaşlarımız bu şekilde alışverişlerini yapabilecekler. Buradan yardım alan kardeşlerimiz şunu bilsinler ki kendilerine verilen mallar, piyasada satılan malların iyileridir. Mahalleler için ayın belli günlerinde alışveriş yapsınlar diye bir taksim yapacağız. Mahallelerden arabalarla alınan kardeşlerimizi buraya kadar getireceğiz, burada alışverişlerini yaptıktan sonra tekrar götürüp evlerine kadar bırakacağız. Biz toptan alım yaptığımız için bu ürünlerin bedelleri sizlere toptan fiyatıyla yansıyacak. Dolayısıyla perakende fiyatıyla yansımadığı için bunu alan kardeşim perakendeye yansıyan mal bedeli kadar karlı çıkmış olacak, daha fazla mal almış olacak."

Kaymakam Ahmet Katırcı ise, projeyi çok önemsediğini belirterek, mümkün olursa eğer projeye kendilerinin de entegre olabileceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından marketin açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri, ardından vatandaşlarla birlikte marketi gezdi. Adlarına hazırlanmış kartları dağıtılan vatandaşlar ise ilk alışverişlerini yaptı.

Market gezisi sırasında konuşan Çelikbilek, mutlu olduğunu vurgulayarak, "Daha önce çok arzu ettiğim ama şimdi başardığımız sosyal marketin açılışını yaptık. Bu çok önemli bir proje, inşallah başarılı olur ve devam ettiririz." dedi

Alışveriş yapanlardan 2 çocuk annesi Yasemin Aldemir, eşinden yeni ayrıldığını ve çalışarak çocuklarına bakmaya çalıştığını belirterek bu projenin ihtiyacı olanlar için çok güzel bir imkan olduğunu söyledi.

Sosyal Market kartlarına derecelere göre yüklenecek tutarlar, birinci derece ihtiyaç sahiplerine 3 ayda bir, ikinci dereceye 6 ayda bir, üçüncü dereceye ise yılda 1 kez alışveriş imkanı sunacak. Günde ortalama 250 kişiye hizmet verecek markette 3 adet kasa ve görevli kasiyer bulunacak.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?