banner15

Biden Ankara'ya geldi

Ankara'ya gelen Biden, ilk olarak FETÖ darbe girişiminde bombalanan Meclis'i ziyaret edecek, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile görüşecek.

Biden Ankara'ya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'ye geldi. Biden'ı Esenboğa Havalimanı'nda Ankara Vali Yardımcısı ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da karşılama için havalimanında hazır bulundu.

Resmi temaslarda bulunacak olan Biden'ın ilk durağı 15 Temmuz gecesi bombalanan TBMM olacak. Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile basına kapalı gerçekleştireceği görüşmenin ardından Gazi Meclis'i gezecek. Başbakan Binali Yıldırım ile öğleden sonra Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek Biden, Yıldırım ile ikili görüşme yapacak. Yıldırım ve Biden, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

Biden, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilecek. En son Mart ayında Washington'da biraraya gelen Erdoğan ve Biden 5 ay sonra yeniden görüşecek. Beştepe'ye çıkacak ilk ABD'li yetkili olacak Biden, Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirecek.

Biden ile yapılacak görüşmelerde masada, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi, Suriye'deki iç savaş, terörle mücadele, İsrail ile anlaşma ve FETÖ lideri Fetullah Gülen'in iadesi konuları olacak. FETÖ'cü darbe girişimi delilleri ile birlikte Biden'a detaylı bir şekilde anlatılacak. Görüşmelerde Biden'ın ABD'nin seçilmiş hükümete destek verdiğini vurgulayacağı öğrenildi. Görüşmelerin en önemli maddesini ise Gülen'in iadesi oluşturuyor. Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi talebi bu kez yüzyüze anlatılacak. Deliller gösterilerek, “işte delillerimiz" denilecek ve Gülen'in iadesi tekrar istenecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35