banner15

Biden'in önceki ziyareti olaylı olmuştu

Biden'in Ocak ayındaki Türkiye ziyaretine PYD konusundaki görüş ayrılığı ve kaldığı otelde yaptığı görüşmeler damga vurmuştu

Biden'in önceki ziyareti olaylı olmuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'ye Fethullah Gülen'in iadesi ve Suriye konularında görüşmeler yapmak üzere gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Bide, bundan tam yedi ay önce 23 Ocak'ta da ziyaret etmişti. Bu ziyarete Türkiye ve ABD arasındaki görüş ayrılıkları ve Biden'in kaldığı otelde yaptığı görüşmeler damga vurmuştu.

Biden, önceki ziyaretinde Joe Biden’ın Türkiye’den milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, PKK’nın terör örgütü olduğunu ve silah bırakmasını gerektiğini ancak PYD’nin PKK ile aynı olmadığını söylemişti. Biden’ın milletvekilleri ile yaptığı görüşmeyi Al Jazzera’ya değerlendiren CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ettiğini ancak PYD’yi PKK’dan ayırdığını kaydetmişti.

Söz konusu görüşmeye AK Parti'den Orhan Miroğlu, CHP'den Fikri Sağlar, HDP'den ise Altan tan katılmıştı. Görüşmeye MHP'den davet edilen Oktay Vural ise katılmamıştı.

DAVUTOĞLU'NDAN TEPKİ: TÜRKİYE'DE İKİ ÖRGÜT DE AYNI

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Biden'in "PKK-PYD ayrı" sözlerini eleştirerek "Türkiye'de yaşananları tam olarak görmek istemediği belli" ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu, "Washington'dan öyle görülebilir ama Türkiye'den öyle görülmüyor" demişti.

YAPTIĞI GÖRÜŞMELER OLAY OLMUŞTU

Biden ayrıca o dönem MİT TIR'ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar ile görüşmüştü. Ege Dündar, "Bana çok cesur bir babamın olduğunu söyledi. Gurur duymam gerektiğini söyledi." demişti.

ABD Başkan Yardımcısı ayrıca Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile de birer görüşme yapmıştı.

Biden'in vatana ihanet ile yargılanan Dündar'ın eşi ile yaptığı görüşmeler tepkilere enden olmuştu.

Bu arada bazı gazetecilerin Joe Biden ile görüşmesi ise ilginç görüntüler oluşturmuştu. Biden'la görüşmek için ülkedeki tanıdık isimler adeta sıraya girdi. O isimlerden biri de Cüneyt Özdemir oldu. Özdemir, Joe Biden'ın eşi Jill Biden'ın "kendisini selamladığını" heyecanla duyurdu.

Özdemir, Twitter hesabından "Biraz önce Özel kalemi benimle tanışmış ve kartımı almıştı. Çıkışta Jill Biden masamızda durdu ve İngilizce 'Merhaba Cüneyt nasılsın?' dedi" iletisini paylaşmıştı.

Aslı Aydıntaşbaş'ın ise Biden ile selfie yapıp Twitter'dan "Biden'la neler konuştuk anlatayım mı?" notuyla paylaşması dikkat çekmişti.

Joe Biden’in ziyaretinden sonra Irak ve Suriye’de işbirliği konusunda tam bir uzlaşmaya varılırken, PYD ile basın ve ifade özgürlüğü konusunda derin görüş ayrılıkları olduğu belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 12:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35