Bilecik'teki Ertuğrul Gazi Türbesi yüz binleri ağırlıyor

Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından ziyaretçi akınına uğrayan Bilecik'teki Ertuğrul Gazi Türbesi'ne yılın ilk 6 ayında 270 bin kişi geldi

Bilecik'teki Ertuğrul Gazi Türbesi yüz binleri ağırlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından ziyaretçileri ağırlayan Bilecik'teki Ertuğrul Gazi Türbesi'ne yılın ilk 6 ayında gelen ziyaretçi sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 107 artarak 270 bin kişiye ulaştı.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin Bilecik'in Söğüt ilçesindeki türbesi, bu yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

Diriliş Ertuğrul dizisinin etkisi ve özellikle askerler tarafından ''Saygı Nöbeti'' tutulmaya başlanmasının ardından hafta sonları binlerce kişinin geldiği türbede, Alp kıyafetleri, aksesuarlar ve tarihi misyona uygun malzemeleriyle nöbet tutan askerler büyük ilgi görüyor.

Ülkenin dört bir yanından ve yurt dışından gelen küçük büyük her yaştan manevi atmosferde zaman geçiren vatandaşlar, türbede dua ediyor, fotoğraf çektiriyor.

HAFTA SONU 10 BİN KİŞİYE ULAŞIYOR

Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, ilçeye yapılan ziyaretlerden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bu yıl yoğun halde ziyaretçi geldiğini vurgulayan Sönmezay, "Ecdadımızın maneviyatına ülke içi ve dışından rağbet sürüyor. Ertuğrul Gazi Türbesi'ne gelen vatandaşlarımız dualarını ediyor, ecdadı yad ediyor. Geçen yıl 6 ayda 130 bin kişi gelmişti. Ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde arttı. Hafta sonları türbeyi ziyaret edenlerin sayısı yaklaşık 10 bine ulaştı. Bu yılın ilk 6 ayında türbeyi 270 bin kişi ziyaret etti." diye konuştu.

Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında, Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanlığındaki 9'u uzman çavuş, 4'ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker, 7 Mayıs'tan bu yana dönüşümlü olarak "Saygı Nöbeti" tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 17:38
banner53
YORUM EKLE

banner39