banner39

'Bilge Kral' ölümünün 13. yılında anılacak

İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'i ölümünün 13. yıl dönümünde özel bir etkinlikle anacak

Güncel 12.10.2016, 11:43 12.10.2016, 13:27
'Bilge Kral' ölümünün 13. yılında anılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, müdürlük, yeni kültür sanat sezonunda da önemli şahsiyetleri doğum ve ölüm yıl dönümlerinde anmak amacıyla özel programlar hazırlamaya devam ediyor.

Bu kapsamda İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, düşünce ve fikirleriyle yol gösterici olan bağımsız Bosna Hersek Devletinin ilk cumhurbaşkanı için "Aliya İzzetbegoviç Özel Etkinliği" düzenleyecek.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinde 14 Ekim Cuma günü saat 18.30'da başlayacak etkinlik kapsamında "Aliya İzzetbegoviç Fotoğraf Sergisi" de gezilebilecek. 

BİLGE KRAL” ALİYA İZZETBEGOVİÇ KİMDİR? 

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran “Bilge Kral” Aliya İzzetbegoviç, 1925’te Bosna Hersek’te dünyaya geldi.

Ailesi İslâmî duyarlılığa sahip bir aile olmasına rağmen İzzetbegoviç, Müslümanları Avrupa'ya dışarıdan girmiş kimseler olarak gören bir çevrede yetişti. Alman lisesinde eğitim gören Aliya İzzetbegoviç, arkadaşlarıyla birlikte dinî konuları tartışmak amacıyla Mladi Muslimani (Müslüman Gençler Kulübü) adını verdikleri bir kulüp kurdu. İzzetbegoviç, 24 yaşında İslâmcılık suçundan 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı.

1970 yılında “İslâm Manifestosu” adlı bir kitap yazdı. Bu kitap 1983’te kovuşturmaya uğradı. On iki Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1989 yılında Yugoslavya’nın dağılma süreci sırasında ilan edilen af sonucu özgürlüğüne kavuştu. Hapiste olduğu dönemde yıllarını verdiği "Doğu ve Batı Arasında İslâm" adlı meşhur kitabı yayınlandı. İzzetbegoviç, bu kitabıyla İslâm'ı sade ve öz bir şekliyle yetişen nesillere kazandırmayı hedefliyordu. Bu ve kaleme aldığı diğer eserleri, İzzetbegoviç’in İslâmî kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu.

1990 yılında Demokratik Eylem Partisi (SDA) adı verilen siyasi bir parti kurdu. 5 Aralık 1990'da gerçekleştirilen genel seçimleri de kazanarak ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu.  Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanmasında ve 1992-1995 Bosna Savaş’ında anahtar rol oynayan İzzetbegoviç, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında devlet başkanlığı görevinden çekildi. Bosna fatihi İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihinde vefat etti. Yayınlanmış eserlerinden bazıları şunlardır: “İslâm Manifestosu”, “İslâm Deklarasyonu ve İslâmî Yeniden Doğuşun Sorunları”, “Doğu ve Batı Arasında İslâm” ve “Tarihe Tanıklığım”.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?