banner15

Bingöl'deki saldırının emri 'dağ'dan

Emniyet Müdürü Ürker ve ekibine yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı gruba emrin 'dağ'dan geldiği belirtiliyor

Bingöl'deki saldırının emri 'dağ'dan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve beraberindekilere yönelik silahlı saldırının, PKK’nın dağ kadrosunun telsiz görüşmeleriyle deşifre olduğu öne sürüldü.

Emniyet birimlerinden edinilen bilgiye göre saldırıyı, örgütün dağ kadrosunun silahlı kanadına bağlı Bingöl gücünden “Polat” telsiz kodlu grubun mensupları yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terör Dairesi, saldırıyla ilgili çok yönlü soruşturma yürütüyor. Emniyet, saldırı sonrası güvenli kaçış ve karşı operasyonla ilgili hazırlıklar yapıldığını dikkate alarak saldırının planlı yapıldığını düşünüyor. Hürriyet'in haberine göre saldırganların, Emniyet Müdürü Ürker’i takip ettikleri, makam aracından inmesinden sonra da 3 farklı noktadan 3 ayrı uzun namlulu silahla ateş açtıkları, ardından da kendilerini bekleyen araçla kaçtıkları öğrenildi.

TELSİZDE SALDIRI DEŞİFRE OLDU

Emniyet istihbarat kaynakları, yapılan ilk incelemede ölü ele geçirilen 5 saldırgandan 3’ünün PKK’nın dağ kadrosundaki silahlı kanatta bulunduğunu iddia etti. Sabah saat 05.03’te örgütün dağ kadrosu arasında yapılan telsiz görüşmesinden de saldırının örgüt tarafından yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Buna göre saldırı PKK’nın silahlı kanadına bağlı Bingöl gücünden “polat” telsiz kodlu gruba bağlı üyeler yaptı. “Polat” telsiz kodlu grubun, “Peri” telsiz kodlu örgüt üyesiyle yaptığı telsiz görüşmesinde saldırıyla ilgili detayların anlatıldığı belirlendi.

KCK, 'BİZİMLE İLGİSİ YOK' DEMİŞTİ

Polisin tespitleri bu yöndeyken, çok tepki çeken ve Çözüm Süreci'ne darbe olarak algılanan saldırıyı örgütün Kandil'deki yöneticileri üstlenmedi. Örgüt tarafından yapılan açıklamada saldırının kendileriyle bir ilgisi olmadığı savunuldu.

7 KİŞİ GÖZALTINDA

Bingöl Valiliği, İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırı gerçekleştirenlerin kimliklerini açıkladı. Açıklamada, olayla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 9 Ekim'de Yenişehir Mahallesi Selahattin Kaya Caddesi (Hükümet) ile Yeşim sokağın kesiştiği noktada yaya olarak yürüyen Emniyet Müdürü Atalay Ürker, müdür yardımcıları Atıf Şahin ve Muharrem Ay, güvenlik şube müdür yardımcısı Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu ile koruma görevlisi polis memuru Uğur Adlı'ye yönelik silahlı saldırının, PKK/KCK mensuplarınca uzun namlulu silahlarla yapıldığı belirtildi.

KİMLİKLERİ DE BELLİ OLDU

Olaydan sonra güvenlik önlemleri alınarak araçla kaçan şüpheli şahısların yakalanması için çalışma başlatıldığının anımsatıldığı açıklamada, "Genç ilçe girişini kapatan emniyet ve jandarma görevlilerimiz ile 12 AR 900 plakalı araçta bulunan ve olaya karışan PKK/KCK terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada; Bahoz Amed kod adlı R.Ö (22), Kendal Serhat kod adlı E.E (15), A.B (46) ile kimliği belirsiz bir PKK/KCK mensubu olmak üzere toplam 4 örgüt mensubu şahıs ölü olarak ele geçirilmiş, ölü olarak ele geçirilen örgüt mensuplarının üzerinden 2 adet Kaleşnikof marka silah ve bu silahlara ait çok sayıda mermi ele geçirilmiştir" denildi.

BİR KİŞİ KAÇTI

Olay esnasında kimliği belirsiz bir şahsın araçtan inerek gecenin karanlığından faydalanarak kaçtığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 09:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35