banner15

Binlerce kişiyi dolandıran çete çökertildi

Kredi kartı borçları yapılandırması ve dosya masraflarını geri alınması teklifi ile 6 milyon liralık vurgun yapan call center şebekesi çökertildi

Binlerce kişiyi dolandıran çete çökertildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da kurdukları call center ofisi üzerinden Türkiye genelinde binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması ve dosya masraflarını geri alınması vaadiyle dolandıran 45 kişilik suç örgütü İstanbul Siber Polisi tarafından çökertildi. Ofiste yapılan aramada binlerce dosya bulunurken, sahte avukatlar adına noterlerden vekaletname alındığı da ortaya çıktı. 6 milyon lirayı aşan vurgun tespit edildi.

İstanbul Siber Polisi'nin yaptığı tespitlerin ardından önceki gün operasyon başlattı. Kağıthane'deki call center ofisi ile organizasyon içindeki kişilerin evlerine baskın yapıldı. Operasyonda 45 kişi gözaltına alındı. Arama merkezinde çalışan 31 kişi emniyette, yaptıkları işin yasal bir iş olduğunu düşünerek yaptıklarını söyledi. 31 kişi emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. 14 kişi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi.

Gözaltına alınan kişilerin, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi ve verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme suçlamalarının yöneltildiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35