banner39

Binlerce Suriyeli geri döndü

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), olaylar nedeniyle ülkelerine dönen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısının 7 bin 209 olduğunu bildirdi.

Güncel 17.07.2011, 12:39 17.07.2011, 12:39
Binlerce Suriyeli geri döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Başkanlık tarafından Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine toplam 5 milyon 750 bin lira acil yardım ödeneği gönderildiği belirtildi.

Bugüne kadar Türkiye'ye 15 bin 666 Suriyelinin geldiği ifade edilen açıklamada, şu bilgi verildi:

''Bugüne kadar geri dönüş yapan Suriye vatandaşı sayısı 7 bin 209. Bugün itibarıyla ülkemizdeki Suriye vatandaşı sayısı 8 bin 457. 16-17 Temmuz tarihlerinde 97 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı kendi istekleri ile ülkelerine dönmüş olup, 34 kişi ise ülkemize giriş yapmıştır. 14'i refakatçi 41'i hasta olmak üzere toplam 55 kişi hastanede bulunmaktadır.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nden ülkemize yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak, Başkanlığımızın koordinasyonunda; Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, Hatay Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Kızılay ile yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

Ülkemize giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının geçici barınmaları için her türlü kolaylık tesisleri ile (seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesisler) birlikte Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2, Reyhanlı ilçesinde 1, Merkez ilçeye bağlı Apaydın köyünde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadırkent kurulmuştur.

İlgili kurum ve kuruluşlarımızca, çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme gibi hizmetler verilmektedir.

Çadırkentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir.''

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?