Binlerce Suriyeli sınırda; asker ve polis izinleri iptal...

Suriye'den 70 bin kişi Türkiye'ye doğru harekete geçti, güvenlik güçlerinin izinleri iptal edildi

Güncel 05.02.2016, 11:54 05.02.2016, 12:09
Binlerce Suriyeli sınırda; asker ve polis izinleri iptal...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep ve çevresinden kaçan binlerce Suriyeli, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşı tarafında yoğunluk oluşturdu. Öte yandan, Kilis’te sınırdaki hareketlilik nedeniyle görevli asker ve polislerin izinleri ikinci bir karara kadar kaldırıldı. 10 bin Suriyeli sınırda bekliyor, 70 bin kişi sınırın Suriye tarafındaki sıfır noktasındaki 10 kampta kalıyor, 30 bin kişi de yollara düşmüş vaziyette. Toplam 110 bin mülteci Türkiye kapısına dayanmış durumda. 

 

Başbakan Davutoğlu, 70 bin kişinin Türkiye'ye doğru hareket ettiğini açıklamıştı.

Suriye'deki iç savaşın 5'inci yılında, binlerce Suriyeli, rejime bağlı birlikler başta olmak üzere, IŞİD ile Rusya'nın hava saldırıları nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk ediyor.

Yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed rejimine bağlı askerler ile onlara destek veren Rusya, İran ve Hizbullah mensupları arasındaki çatışmaların Halep ve çevresinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

TÜRKİYE SINIRINA YÜRÜYORLAR

Halep ve çevresindeki yüzlerce köyden kaçan binlerce Suriyeli sivil, ÖSO'nun kontrolünde bulunan Esselame, Şemmarin, Siccu ve İğde kamplarına yerleştirilirken, birçok sivilin de Türkiye sınırına doğru yürüdüğü belirtiliyor.

Bu arada, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda meydana gelen yoğunluk nedeniyle, güvenlik önlemleri artırılırken, kentte görev yapan sağlık ekiplerinin ise sınır bölgesine sevk edildiği öğrenildi.

SINIR HATTINDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Halep ve köylerindeki evlerini terk ederek Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyelilerden bazıları sınıra dayandı.

 

Azez’e yakın köylerden yola çıkan ve sayıları bini bulan kalabalık, Kilis’in Arpakesmez Köyü’nün bulunduğu bölgede tel örgülere ulaştı.

Türkiye’ye geçişlerine izin verilmeyen kalabalığın bekleyişinin devam ettiği sınır hattında güvenlik önlemleri de artırıldı.

Kilis’te sınırdaki hareketlilik nedeniyle görevli asker ve polislerin izinleri ikinci bir karara kadar kaldırıldı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU İNGİLTERE'DEN DUYURMUŞTU

Halep ile ilgili flaş gelişmeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere'den duyurmuştu.

Davutoğlu, Halep'in bombalanmasının ardından 70 bin kişinin Türkiye'ye doğru yola çıktığını söylemişti.

Rusya'nın ağır hava bombardımanı desteğiyle Halep'te karadan ilerleyen Beşşar Esad güçleri, merkezi tamamen kuşatmaya çalışıyor.

Rusya ve Esed'in hedefi, muhaliflerin merkezden İdlib ile bağlantıyı sağladıkları Kastillo-Anadan yolunu da ele geçirmek.

"BU BİR ETNİK TEMİZLİK! UMUDUMUZU KAYBETMEK ÜZEREYİZ"

Başbakan Davutoğlu, BM'ye de seslenmişti:

"Halep, Türkiye-Suriye arasında bir yaşam koridorudur. Dünyanın dört bir yanından gelen destekler ve yardımlar bu yol üzerinden geçiyor.

Suriye rejimi ve Hizbullah gibi uç milis güçler ve Rus hava saldırıları bu hayat koridorunu kesmeye çalışıyor.

Türkiye yardımlarını sürdürüyor ve sürdürecektir ancak durum çok endişe verici.

Bu savaşın dışında etnik temizlenmedir. Rusya'nın saldırılarının yüzde 90'ı okul ve hastanelere yöneliktir. Saldırılanlar masum siviller.

BM'ye sesleniyoruz. Umudumuzu kaybetmek üzereyiz. BM sadece lüks mekanlarda, Madaya'da Halep'te İdlib'de ne olduğunu düşünmeden konuşmalar gerçekleştiriyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?