banner39

Bir grup akademisyenden 'müzakere' çağrısı

Bini aşkın akademisyen tarafından hazırlanan ortak bildiride, "Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını,"istendiği belirtilirken; yaşananları " katliam" olarak tanımlanması tepki çekti.

Güncel 11.01.2016, 17:30 11.01.2016, 18:22
Bir grup akademisyenden 'müzakere' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kendilerine "Barış İçin Akademisyenler"ismi veren  öğretim üyeleri, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan çatışmalara ve sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek için İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı olarak toplandı.

Bini aşkın akademisyenin imza atıldığı bildiride yaşanan bütün olumsuz gelişmelerden hükümet ve devlet sorumlu tutulurken,i şiddet uygulayan PKK 'ya yakın dil kullanması dikkat çekti. Yapılan oprerasyonalr katliam tabirinin kullanılması dikkat çlekerken bu ifadelrin yeni bir gerişilime neden oalcağı belirtiliyor.

"Bu suça ortak olmayacağız" sloganıyla yola çıkan 1128 akademisyen İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı toplandı. 89 farklı üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Barış için Akademisyenler grubunun hazırladığı metine imza verenler arasında, Noam Chomsky, David Harwey, Immanuel Wallerstein, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu gibi akademisyenler de bulunuyor.

İstanbul'daki bildiriyi okuyan Doç. Dr. Alper Açık, şunları söyledi: "Yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz." denildi.  yaşananları uluslarası bir soruna nboyutuna taşınma isteği ve niyeti dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?