banner15

'Bir gün önce istihbarat alındı' iddiası

Çukurca'daki saldırı, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bir gün önce gelen istihbarata rağmen askerî sevkiyatın durdurulmadığı ileri sürüldü.

'Bir gün önce istihbarat alındı' iddiası

Vali yardımcısına yönelik saldırının üstünden 24 saat geçmeden olayın yaşanması 'zafiyet' endişesine yol açtı. 6 ayda 4 saldırının yaşandığı bölgede, alan hakimiyeti sağlanamadı. Bu arada haftalık haber dergisi Aksiyon, çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Ronai adını kullanan eski bir PKK'lı, "TSK'ya ait harita, kroki ve kriptolar örgüte ulaştırılıyor." dedi. Aynı kişi, askerî sırların, terör örgütünün eline günlük, haftalık ve aylık olarak geçtiğini öne sürdü.

Hain saldırı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Hain pusudan bir gün önce olayla ilgili ihbar geldiği, ancak istihbaratın değerlendirilmediği ileri sürülüyor. Aynı bölgede Hakkari Vali Yardımcısı Edip Çakıcı'nın son anda kurtulduğu mayınlı saldırının üstünden 24 saat bile geçmeden böyle bir eylemin gerçekleşmesi 'Güvenlik tedbirlerinde zafiyet mi var?' sorusunu beraberinde getirdi. Olayın gerçekleştiği yer, 'geçiş noktası' özelliği taşıyor. Bu bölgede son 6 ayda 4 saldırı oldu. Bölgede alan hâkimiyeti yıllardan beri sağlanamadı.

PKK, ŞEHİRDE KİMLİK KONTROLÜ YAPIYOR

Çukurca'da 7 Ağustos'ta da yola döşenen patlayıcı polis aracının geçişi sırasında patlatılmış, saldırıda 1 polis şehit olurken, 3 polis yaralanmıştı. Yine 8 Ağustos'ta Hakkari'de sokak ortasında bir sivil polis şehit edildi. Hakkâri, Türkiye'nin en sarp ve dağlık yöresi. Ciddi bir güvenlik problemi var. Hakkâri'de ilçeler de dahil edildiğinde yaklaşık 50 bin asker bulunuyor.

Hakkâri ve çevresini baskı altına alan PKK'lı grubun Kavaklı bölgesindeki Kato-Marinus kampında yaşadığı belirtiliyor. 150 kişilik terörist grubun barındığı kampı bütün Hakkârililer biliyor. İnsanlar, şehre yarım saat mesafedeki PKK kamplarına götürülerek yargılanıyor. Hatta örgüt, ceza bile kesiyor. Kahvedeki insanlar, kimin sorguya alındığını, kim tarafından hesaba çekildiğini, hangi cezaya çarptırıldığını tek tek sıralıyor. İki aşiret reisinin kampa götürülerek sabaha kadar dövüldüğü anlatılıyor. Gece bir mahalleden diğerine giderken arabasının durdurulduğunu, militanlar tarafından kendisine parola sorulduğunu anlatanlar hiç de az değil. Aslında Hakkari'nin bu durumu en çok Hakkarilileri vuruyor. Özellikle bir yıl önce yine Ramazan ayında imam Aziz Tan'ın PKK'lılar tarafından şehit edilmesinden sonra insanlardaki endişeler arttı. Birçok Hakkarili Van başta olmak üzere çevre illere göç etmeye başladı.

Üç kilometre kablo döşemişler

Hakkari Çukurca'daki hain saldırıda yaklaşık 500 kilogram plastik patlayıcı kullanıldığı saptandı. Teröristlerin yoğunluğu artırılmış patlayıcıları infilak ettirmek için de 3 kilometre kablo çektiği belirlendi. PKK'lı teröristler en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şırnak mitingi öncesinde Söğütçay Köprüsü kenarına konulan bombayı infilak ettirmek için de 5,5 kilometre kablo döşemişti. Olay yerinde yapılan incelemelerde teröristlerin bomba düzeneğini ateşlemek için akü kullandığı anlaşıldı. İstihbarat birimleri, terör örgütünün patlayıcıları jammer cihazlarından etkilenmeden infilak ettirebilmek amacıyla kablo kullandığını belirtiyor. İstihbarat kaynakları, patlayıcı düzeneği ile kablonun bir gece önce döşenmiş olabileceğini değerlendiriyor. Üç kilometrelik kablo ile bomba düzeneğini infilak ettiren teröristlerin kolaylıkla kayıplara karıştığı öne sürüldü. Üst düzey kaynaklar, teröristlerin bölgede bir mağaraya gizlenmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Sevkiyatta helikopter neden kullanılmıyor?

Hakkari-Çukurca ile Tunceli-Pülümür, sarp arazi yapısı ve mayınlı tuzaklar nedeniyle terörle mücadelenin en çetin şartlarda yürütüldüğü araziler olarak biliniyor. Bir gün önce Hakkari Vali Yardımcısı Edip Çakıcı'nın 1 dakikalık arayla kıl payı kurtulduğu mayınlı saldırıdan sonra Hakkari Çukurca arasında personel sevkiyatı yapılması istihbarat zafiyetini de gözlerin önüne seriyor. Bölgeyi yakından bilen bir mülki amir, bölgede son 20 yılda yüzlerce şehit verildiğini aktarıyor, istihbaratın yanı sıra idarî hataları da gündeme getiriyor.

Kablo ile mayınların patlatılması da bölgedeki tepelere hakim örgüt militanlarının saldırıyı 'güven içinde' yaptıklarının göstergesi. Mülki amir, şu ifadeleri kullanıyor: "Bu bilinmesine rağmen intikallerde helikopter kullanılmaması, sabahın erken saatlerinin seçilmesi, yolda mayın tuzakların varlığı bilindiği halde tedbirsizce sevkiyat kararı alınması büyük hata. Örgütün kontrolünün olduğu yüksek riskli bölgelerde farklı yöntemler denenmeli. Çukurca ve civarında yıllardır belki 300 şehit verilmiştir. Bunun 100'ü bu yol üstünde ve mayın ve tuzaklar neticesinde olmuştur. Bu şartları bilen kimse bir gün önceki istihbarat ve saldırıya karşın intikal emri veremez?"

Kaynak: ZAMAN

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 08:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35