banner39

Bir haftada 41 PKK'lı daha etkisiz hale getirildi

Güvenlik güçlerince 27 Ekim-2 Kasım'da Çukurca, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Bingöl ve Batman bazı ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, 41 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

Güncel 04.11.2016, 11:24 04.11.2016, 11:29
Bir haftada 41 PKK'lı daha etkisiz hale getirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilgi notunda, PKK ile mücadele harekatına, 27 Ekim- 2 Kasım arasında, PKK'nın yaz kış sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgelere yönelik, özellikle Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı'da teröristlerin temizlenmesi ve kış tertiplenmesine geçmesini engellemek amacıyla aralıksız devam edildiği kaydedildi.

Buna göre, güvenlik güçlerince 27 Ekim - 2 Kasım'da Hakkari'nin Çukurca ve Şemdinli ilçesi, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Bestler-Dereler ve Ayvalık bölgeleri ile Diyarbakır'ın Lice ve Hani, Bingöl'ün Kiğı ve Genç, Batman'ın Kozluk ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, 41 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

Ayrıca 8 el yapımı patlayıcı (EYP) ile 2 makineli tüfek, 1 roketatar, 1 keskin nişancı tüfeği, 5 piyade tüfeği, yaklaşık 158 ton amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile patlayıcı yapımında kullanılan kablo, fünye ele geçirildi. 

Operasyonlarda ve PKK mensuplarının saldırılarında 11 güvenlik görevlisi şehit olurken, 15 güvenlik görevlisi de yaralandı.

BORU HATTINA SABOTAJ

Ayrıca bu operasyonlar sonucunda silah, mühimmat kaybeden ve barınma alanları kullanılamaz hale getirilen PKK örgütü mensupları, Ağrı'nın Doğubayazıt ve Pullutarla mevkisinden geçen BOTAŞ doğalgaz boru hattına sabotaj düzenledi.

Operasyonlar sayesinde PKK'ya ait pek çok sayıda sığınağın kullanılamaz hale getirildiği ve muhtelif tipte yaşam ve gıda malzemesinin imha edildiği belirtilen bilgilendirme notunda, "Böylelikle bölücü terör örgütünün kış aylarını geçirebilmek amacıyla yapmış olduğu hazırlıklar büyük oranda çökertilmiş ve vurulan bu ağır darbe ile müteakip bahar aylarında icra etmeyi düşündüğü pek çok hain faaliyet de şimdiden bozguna uğratılmıştır. Hayatta kalmayı başaran ve kaçınılmaz sonları malum örgüt üyeleri, önümüzdeki günlerde donma ve açlık tehdidi ile yüz yüze kalacaklardır." ifadeleri yer aldı. 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?