banner15

Bir haftada 94 PKK'lı öldürüldü

PKK'ya yönelik son bir haftada düzenlenen operasyonlarda 94 örgüt mensubu öldü

Bir haftada 94 PKK'lı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Bingöl, Tunceli, Muş ve Ağrı'da geçen haftaki operasyonlarda 94 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

TSK'dan yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da örgütün barınma alanı ve geçiş güzergahı olarak kullandığı alanları temizlemek ve kış tertiplenmelerini kısıtlamak amacıyla başlatılanoperasyonlar sürüyor.

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Güven ve Hisar Dağı, Şemdinli ilçesindeki Derecik, Şırnak'ın Bestler-Dereler ve Cudi Dağı bölgeleri ile Beytüşşebap ilçesi, Muş, Diyarbakır'ın Lice, Bingöl'ün Kiğı, Tunceli'nin Hozat, Ovacık, Bitlis'in Hizan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ilçelerinde geçen haftaki operasyonlarda 94 PKK mensubu öldürüldü.

ARANANLAR LİSTESİNDEN İKİ PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Etkisiz hale getirilen PKK'lılar arasında İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler Listesi"nde mavi kategoride bulunan örgütün "orta saha 2. düzey yürütmeden sorumlusu" kişi ile gri kategorideki "Mardin eyalet sorumlusu" etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda 45 el yapımı patlayıcı, bir roketatar, bir lav silahı, 2 keskin nişancı tüfeği, 44 piyade tüfeği, yaklaşık 3 ton amonyum nitrat, farklı çap ve cinste çok sayıda mühimmat ile patlayıcı yapımında kullanılan kablo ve fünyeler ele geçirildi.

PATLAYICI YÜKLÜ ARAÇ

Hakkari'nin merkeze bağlı Ördekli köyünün Doğanca mezrasında patlayıcı yüklü araç imha edildi.

Örgütün en önemli finans kaynaklarından uyuşturucu üretim, ticareti ve kaçakçılıkla mücadeleye yönelik operasyonlar ile hudut hattında alınan tedbirler sonucu 3 ton 632 kilogram toz ve 2 kilogram kubar esrar ile 769 bin 140 paket kaçak sigara ele geçirildi.

53 SIĞINAK VE DEPO

Operasyonlar kapsamında Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir mağara ve 3 sığınak, Tunceli'nin Hozat ve Van'ın Erçiş ilçesinde bir, Diyarbakır'ın Lice ve Kulp ilçelerinde 5, Bingöl Yayladere'de 6, Ortaçanak köyü bölgesinde 6 ve Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 2 sığınak, Kiğı'da 23 sığınak ve 2 depo, Şırnak ve Siirt'te bir mağara ve Antalya Konyaaltı Girevit Dağı bölgesinde bir sığınak olmak üzere 53 barınak, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirildi.

Ayrıca, yasa dışı yollardan sınırı geçmeye çalışan 5 bin 826 kişi yakalandı.

Operasyonlarda 6 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48