Bir TIR dolusu roket başlığı ele geçirildi

Adana’da bir TIR içerisinde 1200 roket başlığı bulundu...

Bir TIR dolusu roket başlığı ele geçirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkez

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bir tırda bin 200 roket başlığı ele geçirildiğini bildirdi. Vali Coş, bir uyuşturucu ihbarıyla ilgili düzenlenen operasyonda aramanın yapıldığı tırda bin 200 roket başlığı ele geçirildiğini belirtti.

Konuyla ilgili yasal çalışmaların devam ettiğini ifade eden Coş, şu bilgileri verdi: "Bir uyuşturucu ihbarıyla ilgili düzenlenen operasyonda aramanın yapıldığı tırda bin 200 roket başlığı ele geçirildi. Sorumluların adliyeye gönderilmesi konusunda arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yürütüyor. Olayla ilgili kapsamlı soruşturma yürütülüyor. Gözaltına alınan kişi sayısı konusunda rakam vermek için erken. Bütün bağlantılar araştırılıyor."

"TÜRKİYE'DE KULLANILMAYACAĞINI BİLİYORUZ"

Coş, konuyla ilgili olarak kapsamlı soruşturmanın yürütüldüğünü dile getirerek, ''Şu anda gözaltına alınanlara yönelik sayı vermek erken. Bütün bağlantılar araştırılıyor. Dolayısıyla sadece araç sürücüsü ve araçta bulunanlar değil, bunun dışında bu sevkiyat işini organize eden konunun muhataplarının da tespit edilmesine ve onların da haklarında yasal işlem yapılması konusunda yetkili Cumhuriyet Savcısının gözetimi ve denetiminde arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar'' dedi.

"Birtakım savaş gereçleri olduğunu göre, birtakım örgütlere veya devletlere gitmesi muhtemel"

Vali Coş, "ele geçirilen mühimmatın nereye gideceği ve yasadışı örgüt konusunda kesin bilgi olup olmadığı" yönündeki soruyu şöyle cevaplandırdı:

''Muhtemelen sınır dışında, yani Türkiye'de kullanılmayacağını biliyoruz. Ama nerede ve nereye gideceği konusunda farklı bilgiler var. Onlar net değil. Bunlar insani ihtiyaç değil. Bu maddeler birtakım savaş gereçleri olduğunu göre, birtakım örgütlere veya devletlere gitmesi muhtemel. Tırda uyuşturucu olduğu ihbarı üzerine arkadaşlarımız çalışmalarını yapmışlar ve bunun değerlendirilmesi sonucunda söz konusu yasak malzemelerin bulunduğu tespit edilmiştir ve bunun yasal gereği de yapılıyor. Tırın Konya'dan geçiş yaptığı bilgisi de var. Bununla ilgili kesin bir örgüt ismi yok ama bu şunu gösteriyor, Türkiye'de özelikle çevremizde birtakım yasa dışı örgütlere karşı kararlı tavır sergilendiğini ortaya koyuyor. Bu, gerekli hassasiyetin gösterildiği, intikal eden istihbaratın değerlendirildiğini, suç teşkil eden herhangi bir duruma meydan verilmediğini ortaya koyuyor. Daha önce de çeşitli iddialar vardı. Kimyasal malzemelerin Adana'dan güneye sevk edileceği konusu vardı. Bunları da polisimiz, güvenlik kuvvetlerimiz  araştırmış ve en ufak iddiaları bile değerlendirerek meseleyi adli makamlara taşımıştır. Bu da öyle oldu. Türkiye, suç işlemek isteyenlerin ve insan hakları kavramını ihlal edenlerin yararlanabileceği bir ülke olmadığını da bu suretle göstermiş oldu. Adana Emniyet Teşkilatı da ilgili birimlerle işbirliği içerisinde devletimizin güvenliği, vatandaşımız huzuru için gece gündüz çalışmalarını devam ettiriyor.''

Coş bir başka soru üzerine de roket başlıkları dışında ele geçirilen mühimmat bulunmadığını, roket başlıklarının kullanılabileceği aletlerin ise başka yerden temin edilme olasılığı bulunduğunu, roket başlıklarının hangi ülkeye ait olduğunun araştırıldığını, bir kısmının Türkiye'de üretilmiş olmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin teknolojide belli bir noktaya geldiğini bildiren Coş, ''Ama bu teknik birikimini farklı amaçla ve kontrol dışı kullanmak isteyen, yasadışı yollara teknoloji tahsis etmek isteyenlere karşı da devletimiz bütün birimleriyle etkin şekilde mücadele etmektedir. Teknolojinin insanlığın barışı ve huzuru yönünde kullanılması konusunda güvenlik kuvvetlerimiz kararlı şekilde çalışmalarını sürdürmektedir'' ifadelerini kullandı.

Vali Coş, konuyla ilgili olarak geniş açıklamayı daha sonra yapacaklarını bildirdi.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Roket başlıklarının ele geçirildiği tır, polis merkezinin arka tarafında park halinde bekletilirken, basın mensupları merkezin etrafında görüntü alabilmek için yoğunluk oluşturdu. Bu arada soruşturmanın devam ettiği, olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Öte yandan operasyonun yapıldığı Metal Sanayi'deki torna atölyesinin ise kapalı olduğu görüldü.

i

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 16:24
banner53
YORUM EKLE

banner39