banner15

Biri üst düzey sorumlu, 3 PKK'lı öldürüldü

Tunceli'de düzenlenen operasyonda 3 PKK'lı ölü ele geçirildi

Biri üst düzey sorumlu, 3 PKK'lı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunceli'de eylem hazırlığında olduğu belirlenen bir grup PKK'lıyı etkisiz hale getirmek için dün başlatılan hava destekli operasyondan biri üst düzey sorumlu olduğu belirtilen 3 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Tunceli'nin Nazımiye ile Pülümür ilçeleri arasında bulunan dağlık ve ormanlık alanda dün 20 kişilik bir PKK grubunun eylem hazırlığında olduğu, insansız hava araçlarıyla tespit edildi. PKK'nın bulunduğu alanlar Malatya'dan kalkan savaş uçakları tarafından bombalandıktan sonra bölgeye İl Jandarma Komutanlığı'ndan Jandarma Özel Harekat timleri helikopterlerle indirilirken, Pülümür'den de karadan asker sevk edildi. Sevdim Ormanları mevkinde PKK'lıların kaçış alanları da Kobra helikopterler tarafından yoğun ateş altına alındı.

Jandarma Özel Harekat timleri dün öğleden sonra PKK'lılarla sıcak temas sağlarken, akşam saatlerine kadar çatışmalar sürdü. Gece boyunca etkili olan yağmur, fırtına ve dolu yağışına rağmen operasyon bölgesinde kalan timler, PKK'lıların izini sürdü. Bu sabah saatlerin de takviye timlerin sevk edildiği Sevdim Ormanları'nda yapılan arama tarama faaliyetlerinde 3 PKK'lının çatışmalarda öldüğü tespit edildi. Ölü ele geçirilenler arasında bulunan 1 PKK'lının örgütün Tunceli'deki üst düzey sorumlularından biri olduğu belirtildi.

Öldürülen PKK'lıların üzerlerinde 1 M-16 tüfek, 1 Biksi makineli tüfek, 1 Kalaşnikof tüfek, 4 el bombası, silahlar ait şarjör ile meriler ve mühimmatlar bulundu.

Sevdim Ormanları'ndan yapılan arama tarama faaliyetlerinde PKK'lıların tuzakladığı çok sayıda patlayıcı etkisiz hale getirilirken, 4 sığınak ile sığınaklarda kullanılmaya hazır patlayıcılar, yaşam ve gıda maddeleri ele geçirildi. Sığınaklar ile diğer malzemeler imha edilerek, kullanılamaz hale getirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 08:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48