Biyodizele yüzde 2'lik ÖTV teşviği

Bitkisel atık yağların geri kazanımı kapsamında, motorine oto biyodizel katan akaryakıt dağıtıcılarına yüzde 2'lik ÖTV ödemesi yapılacak

Biyodizele yüzde 2'lik ÖTV teşviği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motorine oto biyodizel katan akaryakıt dağıtıcılarına, yüzde 2'lik ÖTV ödemesi yapılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bitkisel atık yağların geri kazanımının vergisel yönden teşvik edilmesine ilişkin hazırlıkların tamamlandığını belirterek, yurt içinden toplanan söz konusu yağlardan elde edilen oto biyodizelin dağıtıcılar tarafından motorine karıştırılarak satıldığının tespiti halinde biyodizelli motorin için daha önce ödenen ÖTV'nin yüzde 2'ye kadarlık kısmının dağıtıcılara iade edileceğini bildirdi.

Bakan Şimşek, bitkisel atık yağların içerdiği tehlikeli ve zararlı kimyasallar nedeniyle çevre ve bileşenlerine büyük zararlar verdiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu soruna ilişkin yapılan ortak çalışma sonucunda bitkisel atık yağların geri kazanımının vergisel yönden teşvik edilmesine ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını ve ilgili kararnameyi Başbakanlığa gönderdiklerini belirten Şimşek, düzenlemenin çevre için çok önemli düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

Uzun süren detaylı çalışmaların ardından çevre dostu bir düzenlemeyi hayata geçireceklerine işaret eden Şimşek, bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçileceğini vurguladı.

''ÖTV'NİN YÜZDE 2'YE KADARLIK KISMI DAĞITICILARA İADE EDİLECEK''

Bakan Şimşek, söz konusu düzenlemenin detaylarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

"Yurt içinden toplanan bitkisel atık yağlardan elde edilen oto biyodizelin dağıtıcılar tarafından motorine karıştırılarak satıldığının tespiti halinde biyodizelli motorin için daha önce ödenen ÖTV'nin yüzde 2'ye kadarlık kısmı dağıtıcılara iade edilecek. Örneğin; motorinin mevcut ÖTV tutarı, litre başına 1,5945 lira olarak uygulanıyor. Bu düzenleme uyarınca dağıtıcılarca satılan bin litre motorinin içerisinde 20 litre bitkisel atık yağlardan elde edilen oto biyodizelin karıştırıldığının tespiti halinde motorin için ödenen 1.5945 lira ÖTV'nin 31,89 lirası dağıtıcıya iade edilecek. Böylece bin litre oto biyodizelli motorinin içerisindeki 20 litre biyodizel için ödenen ÖTV'nin tamamı iade edilmiş olacak."

''KIZARTMALIK YAĞLAR ENERJİ SEKTÖRÜNE KAZANDIRILACAK''

Düzenleme ile hem bu atıkların oluşturduğu çevre kirliliği sorununun hem de bunlardan üretilen oto biyodizelin yakıt olarak kullanılacak olması nedeniyle motorin ithalatından kaynaklanan cari açığın azaltılmasının hedeflendiğine dikkati çeken Şimşek, "Gönüllülük esasına dayanan uygulama ile evlerde, restoranlarda kullanılan ve sonrasında dökülerek çevreye zarar veren kızartmalık yağlar, enerji sektörüne kazandırılacak" dedi.

''YENİ BİR İŞ VE İSTİHDAM ALANI DA OLUŞACAK''

Bakan Şimşek, söz konusu düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte, bu işle ilgilenecek firmaların da ortaya çıkacağını belirterek, bu sayede yeni bir iş ve istihdam alanının oluşacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39