banner39

'Böcek'te ikinci iddianame de hazır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 kişi hakkında hazırlanan 2. Böcek iddianamesinde, şüphelilerin "Fetullahçı Terör Örgütü" üyeliğinden yargılanmalarını istedi

Güncel 08.10.2015, 16:48 08.10.2015, 17:20
'Böcek'te ikinci iddianame de hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofislerine Başbakanlığı döneminde dinleme cihazı konulmasına ilişkin "örgüt" suçu kapsamında yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianamede, eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Emniyet Amiri Serhat Demir, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci, suç tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru İlker Usta, suç tarihinde Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında görevli Emniyet Müdürü Ahmet Türer, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak, Türkiye'nin Vaşington Büyükelçiliği görevlilerinden Hasan Akın, dinleme cihazına ilişkin rapor hazırlayan Hamza Turhan, Gökhan Vıcıl "şüpheli" olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise iddianamede "müşteki" olarak gösterildi.

İddianamede, şüphelilerin "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" isimli örgütün üyesi oldukları öne sürüldü.

Şüphelilerden Zavar, Özdoğan ve Palaz'ın "silahlı terör örgütü yönetmek", diğer sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak", sanık Akın'ın ise üyeliğin yanı sıra "askeri ve siyasi casusluk" suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

İddianame, mahkemede değerlendirme aşamasında bulunuyor. Mahkemenin, iddianame ve eklerinde eksik bulmaması halinde iddianameyi 15 gün içinde kabul etmesi gerekiyor. Şüpheliler, iddianamenin kabulü halinde yargılanmaya başlanacak.

"BÖCEK"TEKİ İLK İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bir kısmı son iddianamede de "şüpheli" olarak gösterilen 13 kişi hakkında, Erdoğan'ın çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasına ilişkin "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk amacıyla temin etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek" suçlarından dava açmıştı. 

İddianamede, şüphelilerin bu suçu örgütlü olarak gerçekleştirdikleri ifade edilmiş, bu eylemleri "hangi örgüt adına yaptıkları"nın tespit edilemediği bildirilmiş ve "suç örgütü"ne ilişkin soruşturmanın ayrılarak, devam ettiği aktarılmıştı.

Dava da Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş, yargılama sonucunda sanıklardan Sedat Zavar ve İlker Usta "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek"ten 6'şar yıl, "haberleşmenin gizliliğini ihlal"den de 1 yıl 6'şar ay olmak üzere 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme, 8 sanığın beraatine, yakalanamayan 3'ünün de dosyasının ayrılmasına karar vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?