banner15

Boğazdan geçen Rus gemisi barış mesajı vermiş

Askeri uzmanlar, Türk bayrağıyla geçen Rus gemisinin ardından, güvertesinde askerlerle birlikte geçen geminin amacının barış mesajı vermek olduğunu söyledi.

Boğazdan geçen Rus gemisi barış mesajı vermiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir süre önce güvertede bir askerin omuzunda füze taşırken görüntüsü yüzünden büyük tepki çeken Rus savaş gemisinin ardından, önceki gün Boğaz’dan geçen bir Rus gemisi, güvertesine sıralanmış mavi üniformalı askerlerle Türkiye’ye ‘barış’ mesajı verdi.

Deniz Haber Ajansı'nın haberine göre, Karadeniz’den gelen Rus Donanması’na ait 868 borda numaralı “Pytlivy” adlı savaş gemisi, önceki gün sabah saatlerinde Boğaz’dan geçiş yaparak Sarayburnu önünden Marmara Denizi’ne girdi. Daha önce Boğaz’dan geçen silahlı Rus gemilerinin aksine bu kez güvertede mavi kıyafetli Rus askeri personel vardı. Güverteye sıralanan personeli bir asker kamerayla kayda alıyordu. Askeri uzmanlar, Türk bayrağıyla geçen Rus gemisinin ardından, güvertesinde askerlerle birlikte geçen geminin amacının barış mesajı vermek olduğunu söyledi.

"ZARARSIZ GEÇİŞ REJİMİ"

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, geçiş yapan Rus gemisinin gerek kontrol mekanizmalarında gerek taşıdığı silah ve radarlarında geçişi ihlal edecek bir durumun olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Gemi için zararsız geçiş rejimini ihlal etmiyor. Üzerinde bulunan silahları tevcih etmemiş, radarları ve diğer sistemleri çalışır pozisyona almamış. Tam bir susma pozisyonunda geçme yapıyor. Güverte üzerindeki denizciler, geminin savaş yerlerinde pozisyon alarak o şekilde donatılmamış. Ben de 3 harp gemisinin komutanlığını yaptım. Gemi komutanının ve personelinin psikolojisini bilirim. Burada Rus gemisindeki personel Türk halkına karşı dostça bir izlenim vermeye çalışıyor. Barış içerikli bir görüntü. Güverteye dizilerek ve geçişi ihlal edecek herhangi bir eylemde de bulunulmayarak Türkiye’ye bir barış mesajı veriliyor.”

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’e göre geminin Rus komutanı, personelinin İstanbul’un güzelliklerini görmesi için olduğu kadar Türk yetkililere Türk halkını selamladığını da göstermek için böyle bir davranışa yöneldi. Gürdeniz, “Rus komutan, bu geçiş sırasında görevli seyir personel dışındaki herkesi güverteye çıkartarak bize duyduğu güveni ve sempatiyi kanıtlamak istemiş. Savaş ve taarruz durumunda bulunan personel bile güvertede yer alarak bu sempatiyi pekiştirmek amacında olduklarını kanıtlamış. Bu eylem, tamamen iyi niyet çerçevesinde Türk toplumuna olan güven ve sevginin askeri şekilde sunumudur” diye konuştu.

Emekli Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul Baş Kılavuz kaptanı Saim Oğuz Ülgen de şunları söyledi: “Askeri literatürde ‘çimavira’ denilen selamlamanın gayrıresmi bir yöntemini uygulayan komutan, tüm personelini güvertede toplayarak duyduğu güveni kanıtladı. Çimavira, askeri emir gerektiren bir selamlama biçimi. Komutan, zannediyorum, emir almadan, ‘çimavira’ya en yakın gayrıresmi bir selamlama yöntemi kullanmış. Personeline, ‘İstanbul’un güzelliklerini görün’ derken; İstanbullulara ‘En güzel üniformalarımızla karşınızdayız. Sizi selamlıyoruz’ mesajı verdiler.”

Rus Donanması’na ait iki gemi daha dün sabah İstanbul Boğazı’ndan geçti. 127 borda numaralı ‘Minsk’ isimli savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne açıldı. 031 borda numaralı “Aleksandr Otrakovskiy” adlı savaş gemisi de Karadeniz’den gelerek, İstanbul Boğazı’na girdi. İki geminin Boğaz’dan geçişi sırasında Türk Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi botları eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48