banner15

Bombacının kimliği için kan örnekleri alındı

İstanbul'da bugün İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin belirlenmesi için Adana'da oturan Y. ailesinden DNA eşleştirmesi için kan örnekleri alındı. IŞİD'çi olduğu ileri sürülen saldırgan aslen Diyarbakırlı ve geçmişinde DHKP-C'den defalarca gözaltına alınmış

Bombacının kimliği için kan örnekleri alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da bugün İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin IŞİD mensubu S.Y. olduğu ileri sürülüyor. 

DHA'nın haberine göre, S.Y.'nin Adana'da oturan babasından DNA eşleştirmesi için kan örnekleri alındı. S.Y., Adana ve Mersin'deki HDP binalarına 18 Mayıs 2015'de bombalı saldırıları gerçekleştirmekten aranıyordu.

Diyarbakır'dan Adana'ya göç eden bir ailenin oğlu olan Yüreğir doğumlu S.Y.'nın adı HDP'ye yönelik saldırılarda gündeme gelmiş, bu saldırıların ardından Suriye'ye geçtiği iddia edilmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri öncesi Adana'da 24 Ekim'de yapacağı miting öncesi de S.Y.'nin Adana'da görüldüğü iddiası, polisi alarma geçirmişti. Canlı bomba eğitimi alıp, Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptığı ileri sürülen S.Y.'nin merkez Seyhan İlçesi'nin Küçükdikili Beldesi civarında bir otomobilde görüldüğü uyarısı yapılarak, mitingde görevli ekiplerin duyarlı olması istenmişti. Ancak eşkale uygun şüpheli saptanamamıştı.

DNA EŞLEŞMESİ İÇİN

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde durulan 'canlı bomba' olduğu ileri sürülen S.Y.'nin Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde yaşayan babasından kan örnekleri alınıp, DNA eşleştirmesi yapılmak üzere İstanbul'a gönderildi. Adı açıklanmayan babasından alınan örneklerin karşılaştırılması sonucu İstanbul'daki 'canlı bomba' eylemini yapan kişinin S.Y. olup olmadığı da kesinleştirilecek.

GEÇMİŞİNDE DHKP-C ÜYELİĞİ VAR

İstiklal Caddesi'ni kana bulayan ve dört kişinin ölümü 36 kişinin yaralanması ile sonuçlanan canlı bomba eylemini gerçekleştirdiği ileri sürülen S.Y. 81 ilde aranan dört IŞİD üyesinden biri.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre, S,Y., geçmişte yasadışı sol örgütlerle bağlantısı olan biri. S.Y., DHKP-C örgütünün eylemlerinde yer aldığı için 2007'de hem Ankara hem de İstanbul'da gözaltına alınmış bir isim.

8 YIL SONRA IŞİD'Cİ OLARAK SAHNEDE

O tarihten sonra S.Y.'nin yeniden ortaya çıktığı tarih ise 18 Mayıs 2015... Adana Seyhan ve Mersin Akdeniz HDP ilçe binalarında meydana gelen bombalı saldırıların faili olarak Adana Yüreğir nüfusuna kayıtlı 33 yaşındaki S.Y.'ın ismi gündeme gelmişti.

Türkiye'de aranan 4 IŞİD militanından biri olan S.Y.'nin Hamza Tonbak sahte kimliği kullandığı da tespit edilmişti. 

İKİNCİ ÖRNEK GAZİANTEP'TE M.Ö.'NÜN BABASINDAN ALINDI

İstanbul'da, düzenlenen intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin 24 yaşındaki M.Ö. olma ihtimali üzerine Gaziantep'te yaşayan babasından DNA eşleştirmesi için örnek alındı. İstanbul'da meydana gelen intihar saldırısını gerçekleştiren canlı bomba teröristin kimliğini saptamaya yönelik çalışmalar devam ederken, polis patlama sonrası güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntülerden IŞİD'e katıldığı düşünülen ve 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranan M.Ö. olabileceği ihtimali üzerine çalışma başlattı.

Teröristin kimliğini saptamaya yönelik çalışmalar devam ederken polis patlama sonrası güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntülerden IŞİD’e katıldığı düşünülen ve ’terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak aranan Mehmet Ö. olabileceği ihtimali üzerine de ayrı bir çalışma daha başlattı.

İstanbul’dan gelen patlama öncesi canlı bombanın fotoğrafları IŞİD şüphelisi Mehmet Ö.’ün, Gaziantep’te yaşayan fabrika işçisi olan babasına gösterildi. Baba Ö. de net olmayan fotoğraftaki kişinin uzun süredir kayıp olan ve Suriye’de olduğunu düşündükleri oğluna benzediğini söyledi. Bunun üzerine DNA eşleştirmesi için Mehmet Öztürk’ün babasından DNA eşleştirmesi için kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderildi. Yapılacak eşleştirmenin ardından canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Mehmet Ö. olup olmadığının netlik kazanacağı bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 08:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48