banner15

Bonzai internetten bile satılıyor

İnternette Facebook grupları ve siteler üzerinden bonzai temin edilebiliyor

Bonzai internetten bile satılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polis satıcılarına operasyon düzenliyor. Kullanıcı yaşı 12'ye kadar düştü. Emniyetin düzenlediği operasyonlara rağmen bonzai satın almak isteyenlerin bir tık ötesinde. İnternette Facebook grupları ve siteler üzerinden bonzai temin edilebiliyor.

Bonzai son derece tehlikeli bir uyuşturucu madde. Emniyet bu uyuşturucu ile başta İstanbul olmak üzere Adana ve Antalya gibi illerde mücadelesini sürdürüyor. Bir de işin online boyutu var. Facebook ve internet siteleri üzerinden insanlar bonzaiye ulaşabiliyor.

SERVER SAĞLAYANLAR DA SUÇA ORTAK

Hürriyet'ten Cem Mumay'ın haberine göre Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, “ BTK bu siteleri tespit edip erişimini kendisi engelleyebilir. 5651 buna cevaz veriyor” dedi. Ergün ayrıca bilişim yoluyla bonzai satmanın suçu ağırlaştırıcı bin unsur olduğunu da söylerken bu internet sitelerine server sağlayan şirketlerin de suça ortak olduğunu söyledi. Ergün bu sitelerin büyük bir bölümünün serverlarının da yurt dışında olduğunu belirtti.
 
BASIN YOLUYLA İŞLENİYOR

Bilişim Konusunda uzman avukat Mehmet Ali Köksal ise 5651 sayısı site kapanmasını içeren yasanın 2006 yılında çıktığını ve ilgili kurumların o günden bugüne konuyla ilgili karar almakta yanlış bir tutum içerisinde olduklarını söyledi. Köksal ayrıca bu sitelerin açık tutulmasında Emniyet’in de isteği olabileceğini belirtti ve, “Polis de bu sitelere girip takip yapıyor ve operasyonları yönetiyorlar” dedi. Köksal Türk Ceza Kanunu’na göre basın yoluyla işlenen suçların cezasının daha ağır olduğunu ve internetin de basın kapsamında sayılacağı için bonzai satışının suçunun internette daha ağır olduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48