banner39

banner35

Bozdağ: 16 bin kişi tutuklu, 6 bin gözaltı var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada 16 bin kişinin tutuklandığını, 6 bin kişinin ise gözaltına alındığını açıkladı.

Güncel 09.08.2016, 10:58 09.08.2016, 11:17
Bozdağ: 16 bin kişi tutuklu, 6 bin gözaltı var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada 16 bin kişinin tutuklandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

7 Ağustos, 15 Temmuz mesajı nedir derseniz, bundan böyle darbelerin Türkiye'de yapılamayacağının, yapmak isteyenler olursa milletin buna asla izin vermeyeceğinin dosta ve düşmana ilanıdır. 'Ben istiklalimi de istikbalimi de tayin ederim' diyor millet. Ne dışarıdaki güçlerin talimatıyla hareket eden maşalar ne de içimizdeki hainler asla Türkiye'de kader tayini yapamazlar, gelecek tayini yapamazlar.

Artık Fetullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir.

ABD yetkililerinin bugüne kadar yaptığı açıklamalarına baktığımızda şu mesaj çıkıyor, Fetullah Gülen'in iadesi konusunu tartıştıkları, görüştükleri, bu konudaki talepleri önemsedikleri çıkıyor. Zira bugüne kadar bir iade talebi hakkında ABD makamları bu kadar bir değerlendirme şimdiye kadar yapmadılar. Biz bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. İade olmazsa ilişkiler olumsuz etkilenir. ABD'ye yüzlerce dosya gönderdik.

Bu işin bir numarası tartışılmaz Gülen'dir. Türkiye'deki bir numara kim, kesinleşmedi.

Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur. Türkiye'de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir.

"ABD GEREĞİNİ YAPACAKTIR"

İki ülke halkı arasında olumsuzluğa yol açan, halkları olumsuz etkileyen bu tutumu ABD'nin bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. ABD yetkililerinin de ben gözden geçireceğine inandığımı ifade etmek isterim çünkü ABD büyük bir devlettir. Sonunda bu büyük devlet, o büyüklüğünün gereğini yapacaktır. Bu Fetullah Gülen teröristini Türkiye'ye iade edeceğine

Buradan, terör örgütüyle bugüne kadar irtibatlı olan, örgütün içinde olan, şu anda bu darbe teşebbüsü nedeniyle gözaltında, tutuklu olan veya kaçan herkese söylüyorum, ülkelerini, milletini, Allah'ını, kitabını seviyorlarsa, ne biliyorlarsa onları doğruca anlatmalıdır.

16 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

Şu an itibariyle, 16 bin civarında tutuklama, 6 bin civarında devam eden gözaltı kişi var. 7 bin 668 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildi. Bunlar değişiyor, yeni gözaltı ve tutuklamalar olabiliyor. Tahliyeler de olabiliyor.

İŞKENCE İDDİALARI

İşkence iddiaları subjektif iddialar. Paralel yapının Avrupa ve Amerika'da lobi gücü çok yüksek. Türkiye'nin aleyhine uluslararası örgütler, Türkiye ile görüşmeden, herhangi bir bilgi ve belge edinmeden kendilerine gelen iddiaların gerçek olup olmadığına dair Türk makamlarına soru sormadan rapor yayınlıyorlar. En son Uluslararası Af Örgütü'nün hazırladığı rapor, tamamen iftiradır. Bizimle hiçbir görüşmesi olmamıştır.

FETÖ YAPILANMASI

Şöyle bir zorluk var. Bu yapıda takiye çok çok önemli bir şey. Yani itikad gibi bir noktaya gelmiş. Gizle, gizle, gizle; gizlen gizlen gizlen. Bu çok önemli. Annesine, babasına, eşine, kardeşine karşı dahi kendini gizleyen tedbir, takiye yapan bir anlayıştan söz ediyoruz.
Bir yere gidiyorsunuz, orada şeffaflık varsa orada her şey iyi demektir. Ama siz gittiniz bir yere, sana hemen bir kod adı veriyor. Eğer bir yerde insanlara kod adı veriliyorsa hiç tereddütsüz orası gayri meşru, gayri hukuku, gayri dini bir yerdir. Onu görmemiz lazım. Meşru, suç örgütü olmayan bir yapı niye kendi mensuplarına kod adı verir?

'Altın nesil' dediler, bir neslin altını oydular. Az kalsın devletimizin de altını oyacaklardı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?