banner15

Bozdağ: HSYK'nın usulü değişmeli

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "HSYK'nın mevcut seçim usulüyle bir daha seçime gitmesi Türkiye için son derece yanlış olur, yargımız için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur" dedi. Bakan Bozdağ, bu hafta ABD'den 3'ü Adalet Bakanlığı, 1'i Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciden oluşan 4 kişilik heyet geleceğini hatırlattı.

Bozdağ: HSYK'nın usulü değişmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Alanında düzenlenen Milli İrade Fotoğraf Sergisi'nin açılış törenine katıldı. Fotoğraf sergisini gezen Bozdağ, gazetecilerin Anayasa değişikliği konusunda partiler arasında uzlaşma sağlanıp sağlanmadığına yönelik sorusu üzerine uzlaşma komisyonu kurulması konusunda bir mutabakat oluştuğunu ve bu çerçevede AK Parti, CHP hem, de MHPden birer milletvekilinin katılımı ile bir komisyon oluştuğunu belirtti. Bozdağ, şöyle dedi:

"Komisyon, çalışmalarına başladı. Şu ana kadar olumlu bir çalışma izlenimi ortaya çıktı. AK Parti adına katılan arkadaşımızdan aldığımız bilgilere göre de olumlu bir gelişme söz konusu. İnşallah Anayasa'nın tümünde olmasa bile, içerisinde demokrasimiz, hukuk devletimiz Türkiyemizin bugünü ve geleceği için son derece önemli bazı reformları uzlaşma ile gerçekleştirme imkanı bulacağımıza inanıyorum. Bu komisyondan olumlu sonuçlar çıkacağı beklentisi içerisindeyim."

HSYK USULÜNÜN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Yargı ile ilgili konularda siyasi partiler arasında fazlaca görüş ayrılığı olmadığını ifade eden Bakan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kaldırılması konusunda partilerin ortak görüşü var. Seçim beyannamelerinde bunu açık bir şekilde görebiliyoruz. Diğer konularda da kolay uzlaşabileceğimiz alan olduğunu görüyoruz. HSYKnın seçim usulünün değiştirilmesi son derce önemli. HSYK'nın usulü ile bir daha seçime gitmesi son derece yanlış olur, Türkiye için yanlış olur, yargı için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur. O nedenle ben siyasi partilerimizin HSYK üyelerinin seçimine dair mevcut usulü değiştirmeleri ve bu konuda uzlaşmayla yeni bir formül bulmaları konusunda herkesin biraz kendine ait görüşleri bir tarafa koyup doğru olan görüş etrafında birleşmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Çünkü bu teknik bir konu. Yargımızın en üst belirleyici idari organı olan HSYKnın oluşumunun yargı içerisindeki ayrışmalara, kutuplaşmalara, gruplaşmalara izin vermeyecek bir usulde oluşması son derce önemlidir. Türkiye geçmiş iki seçimde bunun sıkıntılarını yaşadı. Üçüncü bir seçimi yaşamayız ümit ediyorum. Buradan da siyasi partilerimizle, başka konularda diyelim ihtilaf çıktı anlaşamadılar ama hiç olmazsa HSYKının seçim usulü konusunda bir uslaşmayı yakalamayı beklediğimizi ifade etmek isterim."

"DARBE GİRİŞİMİ FETÖ TARAFINDAN YAPILMIŞTIR"

Darbe girişimi talimatının Fetullah Gülen tarafından verildiğinin darbeci bir yarbay tarafından itiraf edildiği yönünde bir gazetecinin hatırlatmasına cevap veren Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

"15 Temmuz 2016 darbe girişiminin Fetullah Gülenin emir ve komutası altında olan, ona bağlı FETÖ örgütü mensuplarınca başlatıldığı ve icra edildiği ve bunun talimatının da Fetullah Gülen tarafından verildiği güneş gibi ortadadır. Güneşin varlığını ispata bir hacet yok, herkes görüyor, herkes biliyor. Bu ifadelerin ortaya çıkması konusunda, zaten bu konuda Türkiye kamuoyunun, bizim herhangi bir tereddütümüz yok. Şu anda Fetullah Gülenin bu darbeyi yaptığına dair, yaptırdığına dair Türkiyede herhangi bir şüphe yok . Dünya da bunun böyle olduğun biliyor. Bi zde böyle olduğunu biliyoruz. Ancak hukuki açıdan delillerin dosyada olması da önemli. Sadece bir değil, bu konuda onlarca ifade var, deliller var."

ABD HEYETİ BU HAFTA GELECEK

Bu hafta ABD'den 3'ü Adalet Bakanlığı, 1'i Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciden oluşan 4 kişilik heyet geleceğini hatırlatırken, "Türkiyede muhataplarıyla bir değerlendirme toplantısı yapacaklar. Türk uzmanlarla Amerikalı uzmanlar bu konuyu enine boyuna değerlendireceklerdir. Son derece önemli. Önümüzdeki hafta ABD Başkan Yardımcı Joe Biden Türkiyede olacaktır. Biden, görüşmelerinde teröriste başı Fetullah Gülenin iadesi önemli konulardan biri olacaktır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 19:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48