banner39

Bozdağ'dan yeni 'istismar düzenlemesi' açıklaması

Bozdağ, "Cinsel istismar suçunu işleyenlere, tecavüzcülere kesinlikle af getirilmedi. Aksine cezalar arttırılıyor" dedi

Güncel 20.11.2016, 14:46 20.11.2016, 14:46
Bozdağ'dan yeni 'istismar düzenlemesi' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Cinsel istismar suçunu işleyenlere, tecavüzcülere kesinlikle af getirilmedi. Kim bunu söylüyorsa milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyordur. Cinsel istismar suçunun vasfı değişmemektedir. Cezasında indirim de yapılmamaktadır. Aksine bu pakette, cezaları daha da katlanmış, artırılmıştır." dedi.

Bozdağ, TGRT Haber'deki "Gençlerle Büyük Buluşma" programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na ilişkin Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

"Burada geçmişe dönük mağduriyetleri kaldırmak için bir defaya mahsus düzenleme yapılıyor. Geleceğe yönelik olarak ise kanun aynı yasaklarla işletilecek. Cinsel istismar suçunu işleyen kişi, halk tabiriyle 'tecavüzcü' mağdurla evlense dahi bu düzenlemeden yararlanamaz. Bu öneri tamamıyla cinsel istismar, halktaki ifadesiyle tecavüz fiiline muhatap olmayan aileleri kapsıyor. Aslında eski hukuk alışkanlıklarımızda, yani 2005'ten önceki uygulamalarda, evlilik vaadiyle birlikte olan kişiler, daha sonra bundan vazgeçtiklerinde ceza tehdidi ile karşılaştığında evlenince cezası ortadan kalkıyordu."

"BU UTANCI AK PARTİ KALDIRDI"

Bozdağ, bunu kendilerinin yürürlükten kaldırdığını vurgulayarak, eski kanunlarda, tecavüzcülerin evlendikleri zaman dava ve cezalarının belli bir süre ertelendiğini anımsattı.

"Hatta eski kanunlar, kamuoyu baskısını dikkate alarak, gayrimeşru ilişkiden doğan çocuğu öldürmeyi teşvik ediyordu." diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bu utancı biz, AK Parti kaldırdı. Başka hayati düzenlemeler de yaptık. Çok önemli zihniyet değişim ve dönüşümü gerçekleştirdik. Cinsel istismarda 8 yıl olan hapis cezasını 2004'te 16 yıla çıkardık. Parlamentoda kabul edilen bu son düzenlemeyle de esasında 12 yaşındaki çocuklara karşı cinsel istismar suçu işlenmesi halinde, ceza 18 yıla çıkarıldı. Biz bunları önlemek için çok önemli tedbirler aldık. Önemli yasal düzenlemeler yaptık. En önemlisi de hem kadınlar hem erkekler bakımından zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Bu da erken evlilikleri önlemek, evlilik yaşını daha yükseltmeyi amaçlayan bir düzenlemedir. Şu andaki kanuni düzenlemeyle 17 yaşından gün almış birisi ancak mahkeme kararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün almış birisi ise velisinin muvafakatıyla evlenebiliyor. 17 yaşından gün almamışsa eğer, 16 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Dahası, erkek ve kız tarafının anne ile babası da azmettirmek, suça yardım, yataklıktan dolayı hapis cezası alıyor. Damat 16 yıl ile cezaevinde, anne, baba hükümlü… Yani aile baskısıyla genç yaşta evlenmek durumunda kalan kız bir anda hem eş hem anne, babasından olarak mağduriyet yaşıyordu. Bu arada bazı kadınların çocuğu da olabiliyor. Büyük bir dramla karşı karşıya kalıyoruz. Yaklaşık 3 bin civarında mağdur aile var. Anayasa Mahkemesi bir kararında 'Bunu düzeltin.' dedi."

"KİMSEYE AF YOK"

Meclis'te aile ile ilgili kurulan araştırma komisyonunun da bu sorunun düzeltilmesini istediğini aktaran Bozdağ, konuya ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ve bakanlığa yüzlerce mektubun geldiğini bildirdi.

Bakan Bozdağ, bunların içinde çok acıklı hikayelerin de bulunduğuna dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"2004'te değiştirdiğimiz, 2005 Haziran ayında yürürlüğe giren kanun vatandaşlar tarafından tam anlaşılamadı, fark edilmedi. Bir farkındalık oluşturamadık. 'Eski kanun var.' diye geçen 11 yıl boyunca Türkiye'nin birçok il, ilçe, köy, mahallesinde bu suçlardan 3 bin civarında aile mağdur oldu, ceza alanlar ve içeri girenler oldu. İnsanlar bunun caydırıcılığını artık gördü, bir farkındalık oluştu. Çünkü eski kanunlar, evlilikle meseleyi düzeltiyor. Biz onları kaldırdık. Şimdi bir kereliğe mahsus olarak geçmişe dönük mağduriyeti ortadan kaldıran böyle bir düzenleme içeriyor. Cinsel istismar suçunu işleyenlere, tecavüzcülere kesinlikle asla af getirilmedi. Kim bunu söylüyorsa milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyordur. Cinsel istismar suçunun vasfı değişmemektedir. Cezasında indirim de yapılmamaktadır. Aksine bu pakette, cezaları daha da katlanmış, artırılmıştır. Cinsel istismar suçunu işleyen kişi, halk tabiriyle tecavüzcü mağdurla evlense dahi bu düzenlemeden yararlanamaz. Bu düzenleme tamamıyla, cinsel istismar, halktaki ifadesiyle tecavüz fiiline muhatap olmayan aileleri kapsıyor."

Bir kesimin söz konusu düzenlemeyi çarpıttığını, mecrasından saptırdığını belirten Bozdağ, bir kısmın ise sadece AK Parti hükümetine zarar vermek için bunu kullanmaya çalıştığını vurgulandı. Düzenlemenin tecavüzcüye af getirmediğini de işaret eden Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Annelerinin, babalarının ve geleneklerin, yerleşik kültürün kurbanı olmuş kadın ile erkekleri bir defaya mahsus yaşadıkları mağduriyete son veren düzenlemedir. Düzenleme sadece aile baskısı ile evlendirilenlerin yaşadığı mağduriyetler nedeniyle… 16 Kasım 2016'dan önce işlenmiş suçlara ilişkin düzenlemedir. Gelecekte bu uygulanmayacaktır. Yargılamalar yine yapılacaktır. İkinci defa tekrarı da yoktur. Kimseye af yok."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?