Bozdoğan Su Kemeri ucubeye döndü-FOTO

Bozdoğan Su Kemeri'nin yenilenmesi için yürütülen çalışmalar 1600 yıllık bu tarihi eseri lekeli, orijinal dokusundan koparılmış bir ucube haline getirdi

Bozdoğan Su Kemeri ucubeye döndü-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Fatih ilçesi sınırları içinde yer alan 1600 yıllık tarihi Bozdağan Su Kemeri'nde başlayan yenileme çalışmaları görenleri hayretler içinde bırakıyor. Su kemerini yenileme adı altında yapılan çalışmaların tarih bilgisinden yoksun, tamamen gelişigüzel bir şekilde yürütülmesi kemerin tarihi özelliğini tahrip etmekten başka bir işe yaramıyor.

Görsel Gürültüleri Teşhir Platformu tarafından görüntülenen yenileme çalışmaları sırasında kemerin hasar gören kısımlarına uygulanan yöntemde surların orijinal dokusuna kesinlikle dikkat edilmiyor.Onarım çalışmalarının bittiği noktalarda kemer, lekeli bir yapı haline dönüşmüş durumda. Kemerin orijinal yapı malzemesinin dikkate alınmadığı çalışmada, kullanılan malzemeler tarihi yapıyı gülünç duruma düşürüyor.İstanbul Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’nin bulunduğu tepe arasında uzanan tarihi kemerin şu an 921 metrelik bölümü ayakta. Yapılış tarihi kesin olmamakla birlikte tarihçiler tarafından M.S. 2 ila 4. yüzyıl arasında bir tarihte yapılmış olabileceği öne sürülen Bozdoğan Su Kemeri, içme suyunun şehre getirilmesi için yapılmıştı.  Osmanlı Devleti döneminde de kemerin bazı bölümlerine çeşitli eklemeler yapılmış ve kullanımına devam edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 16:09
banner53
YORUM EKLE

banner39