banner15

Brüksel saldırganı Türkiye'den sınır dışı edilmiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Brüksel'deki saldırganlardan birinin 2015 yılında Gaziantep'te yakalanıp sınır dışı edildiğini söyledi.

Brüksel saldırganı Türkiye'den sınır dışı edilmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

Brüksel’de saldırganlardan biri daha önce Gaziantep’te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz biridir. Sınır dışı işlemini 14 temmuz 2015’te Belçika büyükelçiliğine iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine Hollanda’ya da iade etmişiz. Ve nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu ifade ediyorum. İnanıyorum ki dünya siyaseti eğer ittifak halinde terörün üzerine giderse bu işi çözeriz. Onun için dünya terörü, teröristi ve terörizmi yeniden tanımlamak zorundadır.

ROMANYA'DAKİ CAMİ

Romanyalı bir gazetecinin Bükreş’te yapılması planan cami muhalif sesler yükseldiğini belirtip "Bir proje konusunda kesin bir tarih var mı? Ne söylemek istersiniz?" diye sordu. Erdoğan, soruya, "Bu konuda bu tür muhalif sesler her ülkede çıkabiliyor. Biz tabi daha önceki ziyaretimde de bu konuyu görüştük. Şu anda arkadaşlarımız izin kısmını yürütürken proje çalışmaları yürütülüyor. Bunlar bizim karşılıklı dayanışmamızın en güzel ifadesi olacaktır" diye cevap verdi.

KARADENİ MÜLTECİLER İÇİN YOL MU?

Erdoğan, kendisine sorulan Karadeniz’in ve Romanya’nın göçmenler için alternatif bir yol olma ihtimaline dair soruyu cevaplarken "Bu konuda her şeyden önce şu anda tabii Türkiye düzeninden böyle bir göç yolu olşuturulması konusunda çok çok sıkı tedbirler almış vaziyette, fırsat vermiyoruz. Sahil güvenlik botlarımız sürekli olarak turluyor ve engelliyorlar. Özellike 18 Mart’tan sonraki süreçte bu kontroller artırıldı. Buna fırsat verilmiyor. Bildiğiniz gibi ağırlıklı olarak bu tür kaçışlar Ege sahillerindeydi. Bundan sonraki süreçte de kararlı bir şekilde devam edilecek. Bu karşılıklı olarak mutabakatımızda Türkiye - Romanya, Türkiye - Yunanistan aramızda dayanışmayla bunu götürmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"TİKA Romen kurumlarıyla iş birliği halinde eğitim, kültür, sağlık alanlarında birçok başarıya imza atıyor. Bu arada Bükreş’te bir cami inşatı için arsa tahsis etti. Türkiye olarak bu projeye elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Aynı şekilde Romen hacılar için bir misafirhane inşa edilmesi için birkaç arsa belirledik. Bunları da değerli dostumla paylaştım. Özellikle terör noktasında düşüncelerimi açık ve net şekilde kendisiyle paylaştım.

TERÖRİZMİN FARKI YOKTUR

"Ülkemizdeki bölücü terör örgütü PKK, PYD, YPG, DAİŞ, DHKP-C terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur. Ankara’da ve İstanbul’da yapılan eylemler, Brüksel’de yapılan eylemler bunların nasıl ortak yanlarının olduğunu ortaya koymamız gerekiyor."

DOKUNULMAZLIK KONUSU

"Her şeyden önce dokunulmazlık kavramının yanlış anlaşıldığı düşüncesindeyiz. Burada dokunulmazlık kavramı fezlekelerle ilgili bir kavram. Kimin fezlekesi varsa onları ilgilendiren bir konu. Onun yargılanma sürecinin önünü açan bir konu. Aynı zamanda bu siyasetçinin bu yargılanmayla ilgili bir bariyer oluşturuyormuş gibi kamuoyunda atmosfer oluşturuyor. Bu düzenlemeyle beraber siyasetçi tamamen 506 dosyayı yargıya göndermiş oluyor. Bildiğiniz gibi bu dosyalar salt terörle alakalı değil. Bunların içinde memur arkadaşlarımızla alakalı görevi kötüye kullanma ve ihmal dosyaları var. Siyasetçiler için seçim yasaklarını ihlal fezlekeleri var. Hakaret fezlekeleri var. Böylece buradaki bu dokunulmazlık dosyalarının tamamıyla yargıya açılması siyasetçinin de sırtındaki bir yükün aslında indirilmesi anlamına gelir.

"Yargı bununla ilgili kararını verir ve yola devam eder. Olay bir kişi, üç kişi, beş kişi olayı değildir. Bana göre sayın Başbakan’ın bu konudaki açıklaması isabetli olmuştur. Temenni ederim ki diğer siyasi partiler buna katkı vermek suretiyle Meclis’ten geçirir.

"Bu eylemler karşısında şu ülke niye böyle davrandı gibi bir şey söyleme yetkim yok. Teröre karşı ortak bir tavır sergilenecekse filanca ülkede farklı, filanca ülkede farklı bir tavır sergilenmemeli. Bu uluslararası bir mutabakat gerektiren bir konudur, ilke konusudur. Şurada son üç ay içerisinde Türkiye’nin yaşadığı bu tür eylemler sayısal olarak bize yüzlerce kayıp verdik. Ama farklı yerlerde dünyayı ayağa kaldıran Türkiye’de olan bu olaylar bu hassasiyeti göstermemişlerdir.

"Hatta hatta şu anda yapılmakta olan operasyonlarla ilgili bize farklı nasihat vermek isteyenler çıkmıştır. Acaba terörün olduğu bu tür ülkelerde operasyonlar olmaması diye bir şey söz konusu mu?

"Dünyada bütün ülkeler bu tür operasyonları yapmaktadır. ABD farklı bir uygulama yapmış olabilir, Fransa farklı bir uygulama yapmış olabilir bunlar onların takdiridir.

"Doğrusu bizim böyle bir beklentimiz de olmadı zaten. Olsa tabii ki memnuniyetimizi ifade etmekten başka bir şey elimize düşmez. Bazılarının telefonları olmuştur biz de kendilerine şükranlarımızı bildirmişizdir."

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 20:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48