banner39

Bu ucubenin hesabını şimdi kim verecek!

İstanbul'un tarihi silüetini bozacak rezidans projelerini onaylayan belediye, şimdi 'böyle olacağını bilmiyorduk' iddiasında!

Güncel 20.09.2011, 16:26 21.09.2011, 16:32
Bu ucubenin hesabını şimdi kim verecek!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika'da yaşayan işadamı Halil Bezmen'in TMSF tarafından el konulduktan sonra Four Seasons Otellerinin sahibi Mesut Toprak'a 45 milyon dolara satılan Zeytinburnu sahil şeridindeki araziye yapılan yüksek katlı otel ve rezidans, tarihi yarımadanın siluetine bir hançer gibi saplandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise ‘Kazlıçeşme'deki 28 bin metrekarelik araziye yapılan bu rezidans ve otele, biz izin vermedik, bu hale geleceğini de bilmiyorduk’ iddiasında.

Ama yüksek katlı otel ve rezidans yapılmasına ilişkin plan tadilatı, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 16 Mayıs 2008’deki toplantısında kabul edilmiş. Konu ile ilgili olarak ilk defa da Yeni Şafak Gazetesi 1 Haziran 2008'de bir haber yapmış. Orada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin onayladığı plan tadilatı ile ilgili belediye müdürlükleri, arazinin İstanbul'un Marmara silueti kapsamında kaldığı ve Tarihi yarımadaya çok yakın bir noktada bulunduğu için karşı çıktı." deniliyor.

Bu haber sonrası hem proje sahiplerinin hem de belediyenin de ‘sonucun böyle olacağını bilmiyorduk, üzüntülüyüz’ mazaretinin doğru olmadığı ortaya çıkmış oldou.

'Zeyport' kentsel dönüşüm projesi bittiğinde, Zeytinburnu İstanbul'un turizm merkezlerinden biri olacak. 3 milyar dolara mal olacak ve 2011 sonundoa bitirilecek proje ile Kazlıçeşme'deki 400 bin metrekare alana 10'dan fazla turizm tesisi ve otel yapılması öngörülüyor.  Sahile de İstanbul"un en büyük kruvaziyer limanını yapılacak. Liman için başlatılan çalışmalar ise sürüyor. Proje kapsamında uluslararası kongreler için 15 bin kişi kapasiteli, 40 bin metrekare alanlı bir kongre binası da yapılacak. Projede 5 bin araç kapasiteli 60 bin metrekarelik devi bir otopark yapılması da planlanıyor. 1 milyon metrekare deniz kullanım alanı bulunan projede 470 dönüm arsa üzerinde, 705 bin metrekare inşaat yapılacak.

MMG: TARİHİ YARIMADANIN KALBİNE HANÇER

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) da bugün yazılı bir açıklama yayımlayarak Zeyport’a karşı olduğunu duyurdu.

MMG'den yapılan yazılı açıklamada İstanbul'un pek çok medeniyet ve kültür barındırmış ve bu kültürlerden izler taşıyan bir dünya şehri olduğu ifade edilerek yüzlerce yılda oluşmuş, İstanbul'un kimliği olmuş bir silueti olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yüzlerce yılda oluşmuş İstanbul'u İstanbul yapan bu tarihi siluete müdahale etmeye, Onu tahrip etmeye hiç kimsenin ve hiçbir kurumun hakkı yoktur. Biran önce inşaat durdurulmalı ve (Park otel örneğinde olduğu gibi) siluete müdahale eden katların yapılmasına müsaade edilmemelidir. İkinci bir Gökkafes'in oluşmasına asla izin verilmemelidir.

Yüzlerce yılda oluşan ve birçok neslin temaşa ederek büyüdüğü İstanbul silueti çok değil İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentine kadar bu görkemli ve uyumlu siluetini muhafaza etmişti. Bir yıl geçmeden bu güzel siluet, devasa ve rant egemen sözüm ona rezidanslar tarafından, bu ülkenin tarihi ve kültürel mirasına değer vermeyecek şekilde yok edilmeye çalışılıyor.

İstanbul'un siluetine giren bu ucube yapılar, İstanbul'un bağrına saplanmış bir hançerdir."

MMG açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı, Başbakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı göreve davet ederek konu ile ilgilenilmesini istedi.

Fotoğraflar: Osman Arı

Yorumlar (1)
ercan 11 yıl önce
evet hesapladan acıldı ya işler inönü stadyumunun üstündeki hac benzeri kulenin binanın hesabı bukadar tutumamıştı kimse bundan bahsetmiyor kadıköyde sahile dikilen yüksek binaların hesabı ortada yok cengel köyde arka tarafta yapılan eminönünden gözüken ucubelerin hesabıını soran yok bunlar niye konuşulmuyor sahillere degilde daha arkalara yapılsada bunlar olmasaydı lütfen bunlarada bakalım
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?