banner15

Bu yıl 30 Ağustos'ta tören yok

Bakan Işık, 30 Ağustos'ta askeri törenlerin yapılmayacağını açıkladı

Bu yıl 30 Ağustos'ta tören yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine ilişkin, "Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Halkın içerisinde bu korku varken, 'Geçit töreni yapacağız' gibi şeyler bana göre gerekli değil." dedi.

Işık, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Askeri okulların kapatılmasının kaç öğrenciyi etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine Işık, "3 bin 900" cevabını verdi. Işık, "Bu okullar bu terör örgütünün adeta yuvası haline gelmiş. Ben bir teknik çalışma, teknik analiz yaptırdım. 2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış. 2000 yılı ile 2014 yılı arasındaki tüm sınavların soruları çalınmış. Teknik analiz bunu net gösteriyor." dedi.

"YÜZDE 95'İN ÜZERİ MEVCUT ÖĞRENCİLER"

Sosyal medyada askeri okullarda okuyan öğrencilerin paylaştığı görüntüler hatırlatılarak "Kurunun yanında yaş da yanmıyor mu?" şeklindeki soruya Işık, şu cevabı verdi:

"Bireysel olarak bu hepimizi üzüyor, burada hiç tereddüt yok ama şu anda Türkiye bir olağanüstü dönemden geçiyor ve bir daha böyle bir dönemin Türkiye'de yaşanmaması isteniyor. Şu anda aldığımız kararlar elbette zor kararlar ama çocuklarımız daha demokratik, daha güçlü bir ülkede yaşasınlar diye aldığımız kararlar. Biliyoruz ki bu yapı maalesef kendinden olmayan insanlara pek hayat hakkı tanımadı. Takdir edersiniz ki bu kadar büyük bir yapıyı isimleri tek tek belirleyerek ayıklayamazsınız, onun için onları da mağdur etmeyecek... Şunu söyleyeyim, askeri uzmanların ve bu konuyu iyi bilen insanların bize söylediği rakam ki bizim de aynı kanaatimiz var, teknik analizlerde o çıkıyor, yüzde 95'in üzeri, mevcut okuyan öğrenciler."

"TÜRKİYE OLAĞANÜSTÜ BİR SÜRECİ YAŞIYOR"

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yapılacak törenlere ilişkin bir soru üzerine Işık, "Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Türkiye olağanüstü bir süreci yaşıyor, bir darbe girişimini hep beraber yaşadık. Şimdi halkın içerisinde bu korku varken, hala bu travma geçmemişken 'Yok efendim geçit töreni yapacağız' gibi şeyler bana göre gerekli değil." diye konuştu.

"BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMİMİZDE YOK"

Bakan Işık, bedelli askerliğin gündemlerinde olup olmadığına yönelik bir başka soru üzerine, "Şu anda bedelli askerlik bizim gündemimizde yok." karşılığını verdi.

Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Marmaris'te suikast girişiminde bulunan darbeci askerlere yönelik operasyonların bitip bitmediğinin sorulması üzerine, operasyonun bittiğini bildirdi. Işık "Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast girişimine yönelik operasyona giden o birliğin tamamı yakalandı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35