Bugün Cuma namazı kılmayan vebale girer mi? Nureddin Yıldız cevapladı

Koronavirüs salgın sürecinde kapatılan ve ara verilen Cuma Namazları 29 Mayıs Cuma yani bugün itibariyle tekrar kılınmaya başlayacak.

Bugün Cuma namazı kılmayan vebale girer mi? Nureddin Yıldız cevapladı

Koronavirüs salgın sürecinde kapatılan ve ara verilen Cuma Namazları 29 Mayıs Cuma yani bugün itibariyle tekrar kılınmaya başlayacak. Lakin konuyla alakalı kafalarda soru işaretleri bitmek bilmiyor. 
 
Cuma Namazı kılamayanların vebale girip girmeyeceği sorusuna ise Nureddin Yıldız cevap verdi. 
 
Nureddin Yıldız'ın kendisine yöneltilen soruya verdiği cevap...

SORU
Hocam, yarın salgın sebebiyle verilen uzun aranın ardından cami bahçeleri ve açık alanlarda ilk cuma namazı kılınacak. Camiler yine açık olmayacak. Salgın sebebiyle oluşan mazeret ortadan kalkmış ve herkes için cumaya katılım farzıyeti tekrar geri gelmiş midir? Mevcut şartlar dahilinde Cuma namazına gidemeyen vebale girer mi?

CEVAP
Şu anda CUMA NAMAZI KILMA İZNİ, genel izin/serbestlik niteliğinde değildir. Gayet kısıtlı ve sınırlı bir izin verilmiştir. Cuma Namazı için toplanmaya engel oluşturan şartlar tam olarak ortadan kalkmadığından, Cuma için toplanma fırsatı da herkes için doğmamıştır. Sağlık riski taşıyanlar, tedavi görenler, yaş sorunu yaşayanlar ve benzeri özür sahipleri bu sınırlamalar devam ederken Cuma Namazına gitmeyebilirler. Risk devam ettiği için Cuma namazına gitmeyip öğlen namazı kılanlar ise bu şartlar dahilinde biiznillah vebal altında olmazlar diye umarız. Kılmak isteyenler de gerekli tedbirleri alarak bu fırsatı değerlendirebilirler.

Kaynak: muhabir.com

banner53
YORUM EKLE

banner39