Bülent Arınç ve İsmet Yılmaz Kıbrıs'a gitti

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41. yıl dönümü vesilesiyle 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için Bülent Arınç ve İsmet yılmaz KKTC'ne gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yarın KKTCe gidiyor

Bülent Arınç ve İsmet Yılmaz Kıbrıs'a gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, KKTC'nin "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı"nın 41. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek tören ve etkinliklere katılmak üzere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile beraber Kıbrıs'a gitti.

Yılmaz basın mensuplarına yaptığı açıklama, "Bu özgürlük ve Barış Bayramına katılmamız da yine Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkına desteğinin devam ettiğini göstermek için bir fırsattır" dedi. Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve yükümlülüklerinin bir gereği olarak gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41. yıl dönümü vesilesiyle 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine iştirak edeceklerini söyledi.

KKTC halkının haklı mücadelesini uzun zamandır kararlılıkla ve sabırla sürdürdüğünü vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin de aynı sabırla ve kararlılıkla bu mücadeleyi desteklediğini ifade etti.

Kıbrıs müzakerelerinin devam ettiğini anımsatan Yılmaz, bu görüşmelerin her iki tarafın hakkına ve hukukuna riayet edilerek barış içinde neticelenmesinin her iki toplumun da menfaatine olacağının altını çizdi. 

Türkiye'nin barış ve huzur istediğini belirten Yılmaz, "Bu coğrafyada barış olursa, huzur olursa bunun en büyük primini de yine Türkiye yapacaktır" şeklinde konuştu. 

Yılmaz, vatandaşların ve Kıbrıs Türk halkının bayramlarını kutladığını söyledi.

ERDOĞAN YARIN KKTC'DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetlisi olarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için yarın KKTC’ye gelecek.

Erdoğan yarın saat 14.30’da Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı’nda askeri törenle karşılanacak. Karşılama töreninin ardından Akıncı ile Erdoğan baş başa görüşecek. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

ARINÇ: KKTC'YE YARDIM BİZİM İÇİN ONURDUR

Hükümeti temsilen KKTC'ye giden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç KKTC ile Türkiye arasında derin, tarihi ve köklü ilişkilerin bulunduğunun altını çizdi. Arınç, bu ilişkilerin bugün de en üst düzeyde devam ettiğine dikkati çekti. Türkiye'nin ekonomik ve kültürel ilişkiler yanında KKTC'nin dış politikasının güçlendirilmesi anlamında Kıbrıs Rum kesimi ile süren görüşmeler kapsamında da her konuda KKTC'ye yardım etmeye devam ettiğini belirten Arınç, "Bu bizim için onurlu bir görevdir" dedi.

Kıbrıs'ta 2 günü en iyi şekilde değerlendireceklerini kaydeden Arınç, vatandaşların ve Kıbrıs Türk halkının Ramazan bayramını kutladı.

YILMAZ'IN İLK ZİYARETİ

KKTC'ye yaptığı ziyaret, İsmet Yılmaz'ın, Türkiye'nin 26. Meclis Başkanı seçildikten sonra ilk yurt  dışı programı oldu. Bugün, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek Yılmaz, yarın "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" kutlamaları çerçevesinde Boğaz Şehitliği'nde düzenlenecek törene katılacak.

Yılmaz, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kabirlerini de ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 19:15
banner53
YORUM EKLE

banner39