banner15

Burak Can iddianamesi iade edildi

Okmeydanı'nda Burak Can'nın öldüğü olaya ilişkin hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından eksik bulundu, iade edildi

Burak Can iddianamesi iade edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Okmeydanı'nda Burak Can Karamanoğlu'nun yaşamını yitirdiği olaya ilişkin hazırlanan iddianame, gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince "eksik soruşturma" gerekçesiyle savcılığa iade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Mesut Erdinç Bayhan'ın, Okmeydanı'nda 12 Mart'ta düzenlenen silahlı saldırıda Burak Can Karamanoğlu'nun yaşamını yitirmesi, 3 kişinin de yaralanmasına ilişkin hazırladığı iddianame gönderildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince incelendi.  

Mahkeme heyeti, "sanıklarla deliller arasındaki ilişkiye açıklık getirilmediği, şüphelilere yüklenen suçu oluşturan olayların mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanmadığı ve suçun sübutuna etkisi olacak mutlak delillere ilişkin eksik soruşturma yapıldığı" gerekçeleriyle iddianameyi savcıya iade etti.

Olay saatinde Burak Can Karamanoğlu'nu vuran silahın şüpheliler tarafından kullanıldığının tespit edilmesine rağmen, Karamanoğlu'nun hangi şüphelinin atışıyla vurulduğunun iddianamede yer almadığına dikkati çeken heyet, savcılıktan iki şüphelinin telefon görüşmeleriyle ilgili ayrıntılı inceleme yapılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, şüphelilerden Oğuz K'nın yasa dışı terör örgütü üyesi olarak gösterildiği halde bu yönde bir delilin iddianamede bulunmadığını da savcılığa bildirdi.

İddianamenin iade edildiği cumhuriyet savcısı Mesut Erdinç Bayhan, karar doğrultusunda iddianameyi yeniden hazırlayabilir ya da iade kararına itiraz edebilir.

İddianamede, olayın ardından düzenlenen operasyonla yakalanan tutuklu şüpheliler Volkan G. ve Oğuz K'nın, "faili belli olmayacak şekilde kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyordu. Bu şüpheliler hakkında, "terör örgütü DHKP/C üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15 yıl ve "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan da 1 ila 3 yıl olmak üzere toplam 8,5 yıl ila 18 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyordu. İddianamede, tutuksuz şüpheliler Zafer K. ve Mustafa T'nin de "6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

OLAY

Okmeydanı'da 12 Mart'ta düzenlenen silahlı saldırıda Burak Can Karamanoğlu yaşamını yitirmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra kaçan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 25 Mart'ta olaya karıştıkları iddia edilen 10 kişiyi yakalamış, bunlardan 2'si tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48