Bütçe görüşmelerinde tutuklu HDP'liler gerginliği

HDP Grubundaki milletvekilleri, terörden tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarını gösterdi, TBMM Başkanı Kahraman ise HDP'lilerin de dokunulmazlık teklifini desteklediğini söyledi

Bütçe görüşmelerinde tutuklu HDP'liler gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulunda 2017 yılı bütçesinin görüşülmesine başlandı. Genel Kurul, TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.

Kahraman'ın konuşması sırasında, HDP Grubundaki milletvekilleri ayağa kalkarak, eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarını gösterdi.

HDP'liler bir süre sonra alkışlarla eylemlerini sonlandırdı. Bunun üzerine Kahraman, HDP'lilerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek verdiğini belirterek şunları söyledi:

"Hukuk devleti bir anarşi devleti midir. Bu mümkün değildir. TBMM'de bir karar verildi. Referanduma gidilmeyecek bir karar alındı. 376 oyla 154 milletvekilinin 810 dosyası hakkındaki dokunulmazlığı kaldırıldı.

Burada HDP'nin TBMM'ye verdiği ve 78 kişinin imzaladığı bir dosya var. Bunlar arasında Muş milletvekili Ahmet Yıldırım'ın imzası da var. 'Milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılması hususunda gereğinin yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz' diyor.

'Dokunulmazlığımı kaldırınız, bana dokunun, korkmuyorum' diyordunuz, artık konu Meclis'ten çıktı, yargının alanına girdi"

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 16:11
YORUM EKLE

banner33

banner37