'Büyük Oyun-İlk Darbe' oyununun galası yapıldı

Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

Güncel 12.11.2016, 21:43 13.11.2016, 09:07
'Büyük Oyun-İlk Darbe' oyununun galası yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay'ın yaptığı ve sponsorluğunu Esenyurt Belediyesinin üstlendiği, modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

Cemal Reşit Rey'de gerçekleşen galada açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, "Tarihimizin ilk darbesine maruz kalan ve darbeciler tarafından şehit edilen Sultan Aziz’i anlatan Büyük Oyun-İlk Darbe isimli tiyatro oyunuyla yeniden hatırlamayı ve bu vesileyle milletimizi tarihin gerçeklikleriyle buluşturmayı arzu ediyoruz. Kendi tarihimizi yıllardır sömürgeci aydınların kaleminden okuduk. Bugünü anlamak için dünün gerçeklerini anlamak zorundayız." şeklinde konuştu.

Tanklara ve kurşunlara karşı 15 Temmuz gecesi yürüyen Türk milletinin kılık değiştirmiş işgal kuvvetlerine karşı yeniden bir tarih yazdığını belirten Kadıoğlu, şunları söyledi:

"O gece Sultan Aziz'in torunları uyanmış ve canlarını hiçe saymışlardır. Taşeron örgütler marifetiyle vatanımıza yöneltilen alçak saldırıları şanlı bir şuur ve duruşla ortadan kaldırabiliriz. Padişahı ülkesine ihanet etmekle itham edip, ülkesini terk ettiği söylentilerini yayarak deviremeyince dış güçlerin desteğiyle darbe yapacaksın. Bununla da kalmayıp katledeceksin ve intihar ettiğini yayacaksın. Bizler uykudan uyanmamız lazım. Bizler tankların önüne yatarız ama asla vatanımızı ve Cumhurbaşkanımızı bu hainlere teslim etmeyiz."

Yönetmen Kenan Korkmaz da AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Proje bütçesi fazla olduğu için ötelediğimiz bir projeydi. Bu sezonun sonuna planlıyorduk fakat 15 Temmuz ihanet girişiminin ardından sahneye koyma kararı aldık. Bu noktada da Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu projeye destek verince kollarımızı sıvadık ve nihayet bugün sonuçlanmış oldu." dedi.

Korkmaz, 15 Temmuz'da yaşananlarla tarihi bir süreçte yaşananların büyük bir benzerlik taşıdığını, darbe sürecinde kurulan oyunların, atılan iftiraların benzerlik göstermesiyle birlikte her zaman darbenin karşısında kahramanların da olduğunu aktardı.

Dekor ve kostüm tasarımını Mehmet Emin Kaplan'ın üstlendiği, ışık tasarımı Fatih Mehmet Haroğlu'nun müziklerini ise Ali Otyam'ın yaptığı eserde, 35 oyuncu rol aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?