'Büyük Türkistan-Türkiye Buluşması' Üsküdar'da gerçekleşti

Üsküdar'da bir araya gelen Türkistanlı vatandaşlar günümüzde Türkiye- Orta Asya ilişkilerinde yaşanan zorluklar ve şu anda Türkiye’de bulunan Orta Asyalı muhacirlerin sorunlarını ele aldı

'Büyük Türkistan-Türkiye Buluşması' Üsküdar'da gerçekleşti

Namoz Normümin Mohammad

Müslüman Türk boylarının ana vatanı olan Orta Asya ya da Türkistan’ı temsil eden muhacirler ve Türkiye sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı “Büyük Türkistan-Türkiye Buluşması” Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezinde geçen Cuma akşamı yapıldı.

Toplantıyı “ANAASYA” Haber ve Bilgi Merkezi projesi yöneticisi Dr. Namoz Normümin yönetti. Normümin açılış konuşmasında günümüzde Türkiye ve Orta Asya halkları ve devletlerinin kardeşliği ve işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve böyle işbirliğine katkıda bulunacaklar için yeni bir Haber ve Bilgi Merkezinin oluşturulmasını teklif etti. Bu Medya Merkezinin görevi:

-Türkiye Cumhuriyeti ve Orta Asya Türk devletleri arasında karşılıklı haber ve bilgi aktarmaya katkıda bulunmak,

-Ülkelerimiz arasında politik, sosyal, medeni ve kültürel yakınlaşmaya katkıda bulunmak,

-Özellikle gençlerimiz arasında tanışma ve işbirliğine katkıda bulunmak

-İnsanlarımızı ülkelerimizde çeşitli alanlarda elde edilen müspet ilerlemelerin paylaşımından yararlanmaya teşvik etmek olarak açıklandı.

Toplantıda konuşan Türkistan-Der Genel Başkanı tarihte ve günümüzde Türkiye- Orta Asya ilişkilerinde yaşanan zorluklar ve şu anda Türkiye’de bulunan Orta Asyalı muhacirlerin sorunlarından bahsetti.

İstanbul Stratejik Düşünce Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Boztepe konuşmasında Müslümanların kardeşliği, onlar birlik ve beraberliğinin önemi ve tefrikadan kaçınılması gerektiği hakkında söz yürüttü.

Doğu Türkistan “Maarif” Derneği temsilcisi Abdulahat Abdurrahman Türkistan davasının önemini ve Doğu Türkistan’da Çin Komünist rejimim Müslüman Uygurlara uyguladığı eşi görülmemiş zülüm ve baskı politikalarını anlattı.

Ünlü Özbek yazar Nurullah Muhammed Raufhan da Türkiye-Türkistan buluşması ve işbirliğinde özellikle her iki taraftan aydınların büyük çaba ve katkı sağlamaları gerektiğini anlattı.

Toplantıda çok sayıda Türkiyeli ensarlar ve Türkistanlı muhacirler bireysel kardeşlik bağlarını oluşturdular. Katılımcılara Özbek pilavı ikramı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39