banner39

Büyükanne maaşı alacaklar belli oldu | TIKLA ÖĞREN

"Babaanne Projesi"nde maaş almaya hak kazananlar açıklandı. İsimlerin yer aldığı liste, Çalışma Bakanlığının internet sitesinde yayımladı

Güncel 15.03.2017, 10:48 15.03.2017, 12:17
Büyükanne maaşı alacaklar belli oldu | TIKLA ÖĞREN

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Büyükanne torun maaşına ilişkin gelişmeleri aktaran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Babaanne Projesi"nde maaş almaya hak kazananların açıklandığını söyledi. İsimlerin yer aldığı liste, Çalışma Bakanlığının internet sitesinde yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Babaanne Projesi"nde maaş almaya hak kazananları açıkladı. İsimlerin yer aldığı liste, Çalışma Bakanlığının internet sitesinde yayımladı.
Müezzinoğlu, "Asgari ücretin üçte biri gibi bir rakamı büyükanneye uygun gördük. Bu bir emek hakkı değildir. Bu bir ödül, ikramiye, destektir" ifadelerini kullandı.

HAK KAZANAN İSİMLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

"4 MİLYON EMEKLİ PROMOSYON ALDI"

Bakan Müezzinoğlu, şu ana kadar 4 milyonun üzerinde emeklinin banka promosyonu aldığını söyledi.

"KAYIT DIŞINDA HEDEF YÜZDE 25'LERE İNDİREBİLMEK"

"Kayıt dışı istihdam oranını yüzde 33'lere düşürdünüz. Bu konuda rakamın daha da düşmesi için hangi adımları atacaksınız?" şeklindeki bir soru üzerine Müezzinoğlu, kayıt dışı istihdamın, sosyal güvenlik aktörleri ve dengeleri açısından hayati konulardan biri olduğunu belirtti. 

Bugün yapılacak Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun da konu başlığının kayıt dışı istihdam olduğunu bildiren Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Her yıl yaklaşık 60 milyar kaybımız var. Çok büyük bir rakam. Bu 60 milyarın biz büyük bir çoğunluğunu güçlü bir mücadeleyle almamız lazım. İlk hedefimiz bunu yüzde 25'lere indirebilmek. Bu konuda çok yönlü bir kampanya için hazırlık yapıyoruz. Şu anda istihdama verdiğimiz teşvikler, düzenli primlerini ödeyenlerin primlerini beş puan düşürmüş olmamız, bu mücadele sonrası primleri daha da düşürebilme, buradaki kayıt içiliği artırabilmemizle alakalıdır. Kayıt içiliği artırdığımız her başarı öbür taraftaki yükü azaltmamız için bize imkan verecektir. Çok yönlü, yaygın bir mücadeleyi işverenlerimizle sivil toplum örgütlerimizle diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte vereceğiz. Kayıt dışılıkta yüzde 25'lerin altındaki hedefi kısa sürede yakalamayı arzu ediyoruz."

"işsizlik oranı tek haneli rakama inecek"

 

Müezzinoğlu, TÜİK'in açıkladığı Aralık ayı işsizlik oranlarıyla ilgili, "Belki 2017'nin Ocak rakamı da işsizlik oranı anlamında çok hafif bir artışı getirebilir. Ama 2017'nin Aralık ayında, çok rahatlıkla söylüyorum, bu performansımızı sürdürerek işsizlik oranı mutlaka ama mutlaka tek haneli rakama inecek, yüzde onların altına inecek." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?