banner39

Bylock soruşturmasında 60 polise tutuklama talebi

FETÖ soruşturması kapsamında, örgütün şifreli yazışma uygulaması "ByLock" kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 60 polis, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi

Güncel 14.10.2016, 17:43 14.10.2016, 17:43
Bylock soruşturmasında 60 polise tutuklama talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ soruşturması kapsamında, örgütün şifreli yazışma uygulaması ""u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında 5 emniyet müdürü, 3 emniyet amiri, 37 başkomiser ve yardımcısının da bulunduğu 60 polis tutuklama talebiyle, 1 komiser yardımcısı ise adli kontrol istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Çalışkan tarafından, şifreli yazışma uygulaması ''ByLock''u kullanan emniyet mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 61 polisin savcılık işlemleri sona erdi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, aralarında 5 emniyet müdürü, 3 emniyet amiri, 37 başkomiser ve yardımcısının da bulunduğu 60 polisi, ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Savcılık, 1 komiser yardımcısını ise etkin pişmanlık nedeniyle adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılması talebiyle hakimliğe gönderdi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Soruşturmayı yürüten savcılığın ''ByLock'' kullanan şüpheli polisler hakkındaki sevk yazısında, FETÖ'yü diğer örgütlerden ayıran ve etkin kılan en önemli faktörün, istihbarat ve casusluk şebekesi gibi yapılanıp faaliyet göstermesi olduğu belirtilerek, kamu kurumunda çalışan örgüt mensuplarının elde ettikleri bilgileri ve temin ettikleri belgeleri, bağlı oldukları kişi aracılığıyla örgüte aktardıkları kaydedilmişti. Toplanan tüm bilgiler ve belgelerin, örgüt tarafından amaca uygun hale getirilip hedef alınan, hasım görülen kişi ve kurumların aleyhine kullanıldığı vurgulanan yazıda, örgütün yasal takibattan kurtulmak için, özel iletişim ve haberleşme yöntemleri kullandığı dile getirilmişti.

Yazıda, FETÖ tarafından geliştirilen "ByLock", "17-25 Aralık sürecinden sonra örgüt elebaşısının 'tüm üyeler ByLock programı üzerinden görüşmeler yapsın, normal telefonla görüşme yapanlar hizmete ihanet etmiş olur.' talimatıyla örgütün kullanmaya başladığı kriptolu haberleşme programı" olarak tanımlanmıştı.

Soruşturma kapsamında, ''ByLock'' programını kullandığı tespit edilen, aralarında amir ve komiserlerin de bulunduğu 40 polis tutuklanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?