banner15

Çadır kentte buruk bayram

Hatay'a kaşan ve Türk Kızılay'ı tarafından oluşturulan çadır kentlerde yaşayan 6 bin 826 Suriyeli Ramazan Bayramı'nı buruk kutluyor

Çadır kentte buruk bayram

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de yaşanan iç karışıklıktan kaçarak Hatay'da Türk Kızılay'ı tarafından oluşturulan çadır kentlerde yaşayan 6 bin 826 Suriyeli Ramazan Bayramı'nı buruk kutluyor.

Nisan ayından itibaren Suriye'de yaşanan iç karışıktan kaçarak Türkiye'ye sığınma talep eden ve Suriye'deki olayların şiddetine bağlı olarak sayıları zaman zaman 12 bini bulan Suriyeliler çadır kentlerde yaptıkları iftarların ardından yine çadır kentlerde Ramazan Bayramını karşıladı.

Gazetecilerin, Suriyelilerin yaşadıkları kentlerden görüntü ve röportaj almalarını engellemek amacıyla kentler etrafına çevrilen brandaların arkasında kurulan çadırlarda çocuklarıyla birlikte bayramı karşılayan Suriyeliler evlerinden ve akrabalarından uzakta bir bayram geçirmenin burukluğunu yaşıyor.

Suriye'deki akrabaları ile sadece telefonla görüşebildiklerini ve bu yıl ilk kez bayramda ayrı kaldıklarını söyleyen Doğan Polat, "Sınır ötesi bayramlaşma başlama ile birlikte Suriye'deki akrabalarımız ile hasretimiz sona ermişti. Ardından vizesiz geçişler başladı. Bazen günübirlik bile gidip geldiğimiz oluyordu. Ancak son aylarda Suriye'de yaşanan iç karışıklıktan dolayı gidip gelemez olduk. Çadır kentte kalan birkaç uzak akrabamız var. Ancak soyadımızın tutmaması nedeni ile görüşemedik. Bu olaylar olmasaydı akrabalarımızla huzurlu bir bayram geçirecektik." dedi.

Hatay genelinde Türk Kızılay'ı tarafından kurulan çadır kentlerde hafta sonu itibariyle 6 bin 826 Suriyeli konaklıyor. Yarın Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in çadır kentleri ziyaret ederek burada kalan Suriyeliler ile bayramlaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35