banner39

Cansever'in projesi Kızıl Meydan endişesiyle uygulanmamış

Beyazıt Meydanı ile ilgili dönüşüm projesi açıklanırken proje ekibinden Ali Kural, Cansever'in 1958'deki projesinin bazı yönlerinin meydan 'Kızıl Meydan'a benzer denilerek uygulanmadığını söyledi

Güncel 30.01.2015, 14:50 30.01.2015, 14:50
Cansever'in projesi Kızıl Meydan endişesiyle uygulanmamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihi Beyazıt Meydanı'nın çehresini değiştirmesi ve düzenlemesi amaçlanan "Beyazıt Meydanı Kentsel Tasarım Uygulama Projesi" hayata geçiyor. Proje ekibinden Ali Kural, Turgur Cansever'in yaptığı projenin tamamının meydanda uygulanmadığını, bazı yönlerin meydanın Kızıl Meydan''a benzeyeceği endişesiyle rafa kaldırıldığını söyledi

Beyazıt Meydanı için çalışma fikir ve uygulama projesi olarak iki aşamada gerçekleştirildi.

Proje, yoğun yaya ve taşıt trafiğine sahip meydanın, yayaların ve taşıtların duraksama gerekçelerinin yanı sıra halkın dinlenme, eğlenme, seyretme gibi fonksiyonları için çözümler geliştirmeyi amaçlıyor.

Beyazıt Meydanı için gerekli olan organizasyonu araştırmak ve fonksiyonel olduğu kadar kent estetiği açısından da en iyi sonuçlara ulaşmak amacıyla, alan üzerinde tarihsel, sosyolojik, kültürel değerler yardımıyla kent kimliğine duyarlı erişilebilir bir kentsel tasarım çalışması yapılması hedefleniyor.

Meydan düzenlemesinin ilk etabında, yüksek araçların girişine izin vermeyen Darülfünun Alt Geçidi yenilendi. Yüksekliği 2,90 metreden 4,70 metreye çıkartılacak alt geçidin ismi de Vezneciler Alt Geçidi oldu. 

Son halinin maketinin de ortaya çıktığı projede, Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Camisi'nin çevresinin yeniden düzenlendiği ve bölgenin büyük yeni bir meydana kavuştuğu görülüyor. 

ALİ KURAL: CANSEVER’İN PROJESİ KIZIL MEYDAN OLUR ENDİŞESİYLE UYGULANMADI

Projenin tasarım ekibinden Ali Kural, Arkitera.com sitesine yaptığı açıklamada Turgut Cansever'in 1958-61 tarihli projesinin tam olarak uygulanmadığını ve meydanın büyük bir tahribata uğradığını belirterek o dönemin projesinden farklı olacağını söyledi.

Kural, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Projesinin en önemli üç unsuru uygulanmamıştır. Bunlardan ilki olan Meydan seviyesi ile Ordu Caddesi seviyesi arasında Cansever'in önerdiği, doku oluşturacak ve meydanı fiziksel olarak sınırlayacak öneri yapıların, mevcut tarihi yapıların siluetini kapatacak olması endişesi ile yaptırılmamış olması sonucunda meydanın sınırlarının belirsiz kalmasıdır. İkincisi yine Cansever'in Darülünun Caddesi'nden Meydan girişinde yapmak istediği geniş ve tarifli meydan girişinin yine zamanında inşaat alanında arkeolojik kalıntı bulunması endişesi ile yaptırılmamasıdır. O yüzden bugün meydana küçük dükkanların sıralandığı egzoz kokulu bir alt geçitten girilmektedir. Üçüncüsü ise zemin kaplamaları ile ilgili. Cansever, Meydan zemininde kırmızı tuğla ve mermer malzemeleri ile zemin kaplaması yapmak istemiş, (sebebini biz de çalışırken anladık, tarihi yapılarla tezat oluşturacak bir zemin rengi ve dokusuna ihtiyaç var ki tarihi yapılar ile bir ön plan - arka plan ilişkisi kurulabilsin), ancak dönemin yöneticileri renk ve malzeme tercihini meydan "Kızıl Meydan" olacak endişesi ile yaptırmamışlar.

Ayrıca, Meydan ve çevresinde, Meydan'a ulaşan akslarda her açıdan bir yıpranmışlık söz konusu, bu kadar önemli tarihi değeri ve güzelliği olan bir Meydan, bu kadar ilgisiz, bakımsız, kalmamalıydı. Bu soru kapsamında detaya girilemez ancak Beyazıt Meydanı gerçekten metruk bir durumda ve burada çalışma yapmakta geç bile kalınmış olduğunu gördük.”

PROJE 

Proje, Beyazıt Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Projesi 17 Nisan 2013 tarihinde İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Beyazıt Meydanı Kentsel Tasarım Uygulama Projesi ise tamamlanmış olup kurum görüşleri alınmak üzere İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Ve 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderildi. Kuruldaki süreçlerin bire bir takibi yapılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?