banner15

Çarkın: ANAP'lı Vural'ı infaz ettiler

Eski özel harekatçı Çarkın, ANAP Keskin İlçe Başkanı Metin Vural'ın özel harekatçılar tarafından öldürüldüğünü itiraf etti, infaz emrini veren dönemin üst düzey siyasi yetkilisinin adını da verdi

Çarkın: ANAP'lı Vural'ı infaz ettiler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Susurluk hükümlüsü, eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, dün faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında yaklaşık 2.5 saat süre ile savcılıkta ek ifade verdi.

Milliyet'in haberine göre, Çarkın'ın ifadesinde, ANAP'ın kan davası haline gelen ve 1994 yılında öldürülen ANAP milletvekili Alparslan Pehlivanlı'nın katil zanlılarından Hacı Vural'ın ağabeyi ANAP Keskin İlçe Başkanı olan Metin Vural'ın da özel harekatçılar tarafından öldürüldüğünü itiraf etti. Çarkın'ın infaz emrini veren dönemin üst düzey siyasi yetkilisinin adını da verdiği öğrenildi.

1994'TE ÖLDÜRÜLDÜ

Susurluk raporuna göre: Pehlivanlı ile Vural arasında 1991 seçimlerinden önce anlaşmazlık çıkmış, Vural, partiden ihraç edilmesinden Pehlivanlı'yı sorumlu tutmuştu. 1994 seçimlerinde Keskin'de belediye başkanlığını Pehlivanlı'nın desteklediği aday kazanmıştı. Pehlivanlı, 14 Nisan 1994'te önünü kesen başka bir araçtan açılan ateş sonucu öldürülmüştü. Bu cinayetten 9 ay sonra da Vural, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce öldürülmüştü. Vural'ın öldürülmesiyle ilgili Susurluk sanıklarından Oğuz Yorulmaz'ın annesi de, katıldığı bir televizyon programında çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Anne Yorulmaz, oğlunun Vural'ın öldürülmesi olayında Abdullah Çatlıtarafından kullanıldığını açıklamıştı.

BİR FAİLİ MEÇHUL DAHA

Çarkın'ın ifadesinde Pehlivanlı'nın katil zanlılarından Hacı Vural'ın ağabeyi ANAP'lı Keskin İlçe Başkanı Metin Vural'ın da, özel harekatçılar tarafından öldürüldüğünü itiraf etti. Çarkın'ın, bu infaz emrini dönemin üst düzey siyasi yetkilisinin verdiğini söylediği ve bu siyasinin ismi de savcılığa açıkladığı bildirildi. Çarkın'ın bu itirafının ardından   soruşturmadaki faili meçhul cinayetlerin sayısı 4'ten 5'e   yükseldi.

SUSURLUK SİLAHLARINA YENİ İNCELEME

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 'nın yürüttüğü "Faili Meçhul Cinayetler" soruşturmasına ışık tutacak, Susurluk'ta üzeri örtülen ayrıntıya BUGÜN ulaştı.

Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar Hakan Yükselve Mehmet Özgür "Susurluk davasının kara kutusu" olarak bilinen Ayhan Çarkın'ın itirafları doğrultusunda Susurluk dosyalarını bir kez daha gözden geçirdi. İki savcı da faili meçhullerin Susurluk'ta çıkan İsrail yapımı Uzilerle işlendiğini söyleyen Ayhan Çarkın'ın silahlara yönelik sözlerini mercek altına aldı. Savcıların incelemelerinin sonucunda çıkan sonuç ise şok edici.

Faili meçhul soruşturmasını aydınlatmak üzere Susurluk silahlarının kriminal raporunu isteyen savcılar "Susurluk silahlarının kriminal raporu yoktur" cevabıyla karşılaştı.

EN ÖNEMLİ DELİL YOK

Ancak Emniyet Kriminal Dairesi'nin bu cevabı üzerine soruşturma savcılarının Ergenekon soruşturması dahil şimdiye kadar kazı neticesinde ortaya çıkan silahları tek tek inceleme altına alacağı öğrenildi. Buna göre kazılarda çıktığı belirlenen ve devlet gözetiminde tutulan İsrail yapımı tüm Uziler inceleme altına alınacak. Ayhan Çarkın savcılıktaki şok ifadesinde, "1994'deki cinayetler sırasında Emniyet Özel Harekat dışında hiçbir birimde Uzi yoktu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35