Çarşı'nın 'darbe' davasında yeni duruşma

Çarşı Grubu mensuplarının da aralarında olduğu sanıkların darbe girişiminden yargılandığı davanın görülmesine devam ediliyor

Çarşı'nın 'darbe' davasında yeni duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı mensuplarının da bulunduğu 35 kişi hakkında, ''cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, tutuksuz 23 sanık ile avukatları katıldı. Duruşmaya, CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Ali Haydar Hakverdi, Eren Erdem ve İlhan Cihaner ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar izleyici olarak katıldı.

Duruşmada, sanıklardan Numan Bülent Ergenç'in kız kardeşi, Dilek Uçar Ergenç tanık olarak dinlendi. Ergenç, 1 Haziran 2013'te İstanbul'da bulunmadıklarını, Tekirdağ'da yakın akraba düğününe gittiklerini söyledi. Düğünden sonra ailece İstanbul'a döndüklerini anlatan Ergenç, ancak ağabeyinin 3-5 gün daha Tekirdağ'da kaldığını ifade etti. 

Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, duruşma savcısından mütalaasını sordu. Savcı Abdullah Mirza Coşkun da sanık Arda Mutlu Doğan'dan ele geçirilen yarı otomatik tabancanın üretim tarihinin araştırılması istediğini, mütalaayı da ancak buradan gelecek raporun ardından verebileceğini söyledi. Savcı Coşkun bu nedenle süre talep etti.

Mahkeme heyeti, savcının taleplerini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın ardından sanıklar ve onları desteklemek için gelen Çarşı Grubu taraftarı, adliyeden marşlar okuyarak ayrıldı.  

CEZA İSTEMLERİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın kurucu ve üyelerinin de bulunduğu 35 kişi şüpheli, 9 polis de müşteki olarak yer alıyor.

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında ''cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede ayrıca şüpheliler hakkında ayrı ayrı ''örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak", "sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin taşınması ve bulundurulması", "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu malına zarar verme", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet'' gibi çeşitli suçlardan 2 yıldan 50 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 12:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35