banner15

Çatışma Bölgelerinde Çocukluk

Araştırma Geliştirme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tilemsen Üniversitesi Dinler Antropolojisi Birimi iş birliğiyle düzenlenen “Çatışma Bölgelerinde Çocukluk” konulu uluslararası konferans sona erdi.

Çatışma Bölgelerinde Çocukluk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Araştırma Geliştirme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi (ARGEDA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tilemsen Üniversitesi Dinler Antropolojisi Birimi iş birliğiyle düzenlenen “Çatışma Bölgelerinde Çocukluk” konulu uluslararası konferans sona erdi.

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa ilişkin değerlendirmede bulunan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ARGEDA Kurucusu Doç. Dr. Ali Arslan, konferansa ağırlıklı olarak Cezayir, Tunus, Lübnan, Fas, Sudan, Kosova ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık 100 akademisyenin katıldığını söyledi.

Arslan, 2 gün boyunca devam eden konferansta çatışma bölgelerinde yaşayan çocukların sorunlarının ele alındığını belirterek, “Konferansta problemler masaya yatırıldıktan sonra çözüm önerileri ortaya konuldu ve çocukların uğradığı mağduriyetlere dikkat çekmeye çalıştık.” dedi.

Konferansın sonuçlarına da değinen Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan çalışmaların sonucunda özellikle Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bu konuda çaba gösteren kuruluşların daha aktif rol oynamaları istendi. Türkiye, Ürdün, Bangladeş gibi ülkelerin bu konuya dair yaptıkları katkıların önemli olduğunu, bunların desteklenmesinin gerekliliği vurgulandı. Avrupa ülkelerinin ayrımcılık yapmaması gerektiği, çocuk haklarının korunması noktasında daha fazla çaba göstermesine vurgu yapıldı.”

Arslan, konferans kapsamındaki çalışmaların özet olarak bir kitapçık haline getirildiği bilgisini de vererek, “Daha sonra çalışmaların bütün metinleri toplanarak büyük bir kitap haline de getirilecek. Hem bilim dünyasına katkı sunmaya çalışılacak hem de yöneticilere bir alt yapı hazırlamış olacak.” diye konuştu.

Konferans sonunda tüm katılımcılara sertifika verildi.


“Çatışma Bölgelerinde Çocukluk” konferansının sonuç bildirgesi yayınlandı

Bildirgede, savaşlarda çocukların istismar edilmesi ve medya elemanı olarak çalıştırılmasının suç sayılması gerektiği belirtilerek, “Çocuğun yüksek yararının korunması için alternatif kefalet modelleri geliştirilmelidir. Çatışma bölgelerinde çocukları kötüye kullanan doğrudan sorumluların şahsen cezalandırılmaktan kaçınmaları, ülkelerin iç mevzuatlarında da mutlak şekilde engellenmelidir. Genel anlamda ve özellikle çatışma bölgelerinde, çocuk haklarına ilişkin tüm uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri işleten mekanizmalar güçlendirilmelidir. Çatışma, yerinden edilme ve sığınma bölgelerinde, çocuklara yönelik şiddet ve istismar vak’alarını kayıt altına alarak belgelendirme çalışmalarını yürütecek bir mekanizma oluşturulmalı, hak ihlali izleme yönergeleri geliştirilmeli, ihlalleri kesintisiz izleyecek bir takip komisyonu oluşturulmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Çocuk haklarını ihlal eden her türlü eylemin engellenmesi ve çatışma bölgelerindeki çocukları koruyup haklarını takip eden tedbirlerin alınması gerektiği aktarılan bildirgede, şu maddeler de yer aldı:

“Konu hakkındaki bölgesel ve küresel karşılaştırmalı araştırmalar arttırılmalı, bu araştırmaların sonuçları çocuklara yönelik politikalar oluşturulurken mutlaka dikkate alınmalı, çatışma bölgelerindeki çocukların da normal bir ortamda onurlu ve dengeli bir hayat sürmeleri teminat altına alınmalıdır. Çatışan taraflar ve silahlı gruplar arasında diyalog ve uzlaşı çabaları desteklenmeli, vatandaşlık ve aktif katılımın egemen olduğu siyasi ve toplumsal bir ortam inşa edilmelidir. Çatışma bölgelerinde çocukların yaşadığı trajediyi yerinde incelemek üzere saha çalışmalarıyla ilişkilendirilmiş diplomatik çabalar desteklenmelidir. ‘es-Selamu Yesna’uhu Etfaluna’ (Barışı Çocuklarımız Yapacak) inisiyatifi başta olmak üzere, ‘çatışma bölgelerindeki çocuklar’ sorununa yönelik tüm farkındalık oluşturma ve durumu iyileştirme girişimleri desteklenmelidir.”

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 07:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48