banner15

Çatışmaların ayırdığı aileler sığınmacı kampında kavuşuyor

Irak'ta savaşın yaklaşık iki buçuk yıldır birbirinden ayırdığı aileler tekrar kavuşabilmek için cephe arkasında kurulan sığınmacı kamplarında buluşuyor.

Çatışmaların ayırdığı aileler sığınmacı kampında kavuşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul'un güneydoğusundaki Hazır bölgesinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kurulan geçici çadır kampına her gün Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından evlerini terk eden köy sakinleri sevk ediliyor.

DEAŞ'tan kaçabilen aileler güvenli bölgelere geçmeyi başarırken, bazı aileler ise çaresiz bir şekilde güvenlik güçleri tarafından kurtarılmayı bekliyor.

Örgütün 2014'teki ani saldırıları sonucu birbirinden ayrılan ailelerin bir kısmı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil ve Duhok kentlerindeki sığınmacı kamplarında yaşam mücadelesi verirken, örgütün elindeki bölgelerde yaşayan aile bireyleri ise kurtulmanın yolunun gözleyip, kaybettikleri yakınlarını bir kez daha görebilme hasretiyle yaşadı.

Peşmerge cephelerinin gerisinde Musul kent merkezinden yaklaşık 40 kilometre mesafede yer alan BM'nin Hazır Çadır Kampı birçok ailenin tekrar birleşme noktası haline geldi. Birbirinden koparılan aileler, kampa sevk edilen kişilerin arasında yakınlarını bulmaya çalışıyor ancak güvenlik gerekçesiyle dışarıdan gelen bireylerin kampa girmesine izin verilmiyor.

Çadır Kamp'a giremeyen aile fertleri çareyi tellerin ardından görüşmekte buluyor. Kampın dört tarafını çevreleyen tel örgülerin ardından hasret gideren iç göçmenlerin göz yaşlarına hakim olamadığı, bazen ise tellerin üzerine çıkarak sarılmaya çalıştıkları görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 19:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48