banner15

Çavuşoğlu: Musul'daki operasyonu yerel güçler yapmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Musul'da düzenlenmesi beklenen olası operasyonu yerel güçlerin hayata geçirmesinin doğru olacağını söyledi

Çavuşoğlu: Musul'daki operasyonu yerel güçler yapmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Musul'da düzenlenmesi beklenen olası operasyona ilişkin olarak, "Musul operasyonunun da yerel güçler tarafından hayata geçirilmesini isteriz, bu en gerçekçi yaklaşımdır" dedi. "Şiilerin operasyona dahil edilmeleri, daha sonra burada kalmaları Musul'a barışı getirmez, uzun vadeli barış getirmez, sorunlar devam eder" görüşünü savunan Çavuşoğlu, "Koalisyon içindeki ülkelerin buradaki kuvvetleri de yerel güçlere destek verebilir. Onları güçlendirebilir, danışmanlık yapabilirler. Böylece Musul'u DAEŞ'ten temizleyebiliriz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Garcia-Margallo ile Dışisleri konutunda düzenlenen ortak basın açıklamasında konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Yapılan operasyonlarla DAEŞ'i en kısa sürede yenilgiye uğratabileceğimizi görmüş olduk. DAEŞ'i Irak ve Suriye'den temizlemek için bu kararlı adımları atmaya devam etmeliyiz. Aynı şekilde 125 ülkeden yabancı savaşçı sınırı geçip DAEŞ'e ve diğer terör örgütlerine katıldılar. Yabancı terörist geçişlerinde azalma var, yüz binlerce insanı biz durdurduk, geri gönderdik. Dolayısıyla kaynak ülkelerin de bu konuda daha ciddi adımlar atması gerekiyor. Üçüncü bir yöntem ise DAEŞ'in ideolojisini öldürmek. Bizim dinimiz, barış dinidir. Hep birlikte, Türkiye'nin yaptığı gibi, Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi DAEŞ'in müslümanları temsil etmediğini, kanlı bir terör örgütü olduğunu anlatabilmemiz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48