banner39

Çavuşoğlu, Pakistan'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin tarafından kabul edildi.

Güncel 02.08.2016, 11:25 02.08.2016, 11:53
Çavuşoğlu, Pakistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak için geldiği Pakistan'da, Başbakan Navaz Şerif'in Dışişleri Danışmanı Sertaj Aziz ile görüştü.

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent İslamabad'da, Cumhurbaşkanlığı konutunda Hüseyin ile bir araya geldi.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Pakistan’daki FETÖ okullarında eğitim gören öğrenciler ve aileleri zarar görmeden bu okullara ilişkin alınacak bir tedbir üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Bakanlar,  baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.Çavuşoğlu, Pakistan ve Türkiye arasındaki dostane ve yakın ilişkilere işaret ederek başladığı konuşmasında,

“Pakistan halkı darbeden sonra Türk halkına ve demokrasisine büyük destek gösterdi. Bu nedenle Pakistan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ziyaret ettiğim ilk ülke oldu." dedi. Pakistan meclisinin iki kanadında da alınan Türk halkına destek kararlarından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, “FETÖ’ye karşı her türlü tedbiri alıyoruz. Geçmişte onları destekledik ama farklı ve gizli emellerinin olduğunu bilmiyorduk." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, FETÖ'nün Pakistan’daki faaliyetlerine karşı alınacak tedbirlere ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, İslamabad yönetiminin gerekli tedbirleri alacağından emin olduğunu belirterek, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği her ülkenin güvenliğine tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

"Pakistan’daki FETÖ okullarında eğitim gören öğrenciler ve aileleri zarar görmeden bu okullara ilişkin alınacak bir tedbir üzerinde çalışıyoruz." diyen Çavuşoğlu, daha önce Türkiye tarafından Pakistan Cumhurbaşkanı Memnum Hüseyin'e bu ülkedeki FETÖ faaliyetleri hakkında bir belge verildiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Pakistan makamları konuyu çok iyi biliyor.

Gerekli önlemleri alma konusunda güçlü bir iradeye sahipler.” ifadesini kullandı.Türk hükümetince alınan OHAL kararına ilişkin bir soruya ise Çavuşoğlu, Fransa’nın da Paris saldırılarından sonra OHAL ilan ettiğini hatırlatarak, Türkiye’de de benzer saldırılar olduğunu ancak o zaman OHAL kararı alınmadığına işaret etti.

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ülke güvenliğine ve demokrasisine ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.Pakistan ile Hindistan arasında süren Keşmir sorununa ilişkin bir soru üzerine de Çavuşoğlu, Türkiye’nin Keşmir konusunda Pakistan’ın pozisyonunu desteklediğini söyledi. Söz konusu anlaşmazlığın ancak diplomasi ve diyalog ile çözülebileceğini belirten Çavuşoğlu, şiddetin ise çözüm olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Pakistan ile ekonomi alanında da işbirliği kararı aldıklarını belirterek, bu yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı umduklarını ifade etti. Mevkidaşı ile görüşmede ikili ve bölgesel konuların da ele alındığını söyleyen Çavuşoğlu, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkiler konusunda hem Türkiye’nin inisiyatif aldığını, hem de diğer uluslararası girişimleri desteklediğini ifade etti.

Sertaç Aziz ise iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ve bağların kuvvetli olduğuna değinerek, 15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkının gösterdiği iradeyi takdirle karşıladıklarını kaydetti.Aziz, ayrıca, iki ülke arasında ticaret hacmini artırmak ve işbirliği alanlarını genişletmek istediklerini sözlerine ekledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Hüseyin, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı Türk halkının duruşunu takdirle karşıladıklarını söyledi. Türk halkının duruşunun bazı ülkeleri şaşırtsa da kendilerini şaşırtmadığını vurgulayan Hüseyin, Türk halkının bu tavrından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çavuşoğlu da Pakistan ve Türkiye halklarının kardeş olduğuna işaret ederek, Pakistan'ın Türk halkının ve hükümetinin yanında durmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Görüşmede Hüseyin ve Çavuşoğlu'nun bölgesel ve ikili ilişkileri de ele aldığı öğrenildi.

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?