banner39

C.Başkanlığı'ndan Rusya ve İsrail bilgilendirmesi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ve İsrail ile ilişkilerde gelinen aşamayı değerlendirdi

Güncel 28.06.2016, 19:55 29.06.2016, 01:40
C.Başkanlığı'ndan Rusya ve İsrail bilgilendirmesi

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'da basın mensuplarının sorularını cevapladı. Sözcü Kalın, İsrail ile ilişkilerde uzun bir sürenin ardından normalleşmenin başladığını belirtti

İbrahin Kalın şu şekilde devam etti:

"Bu anlaşma Türkiye'nin Filistin konusundaki politikasını değiştirdiği ya da değiştireceği anlamına gelmiyor. Bizim Filistin meselesi, Filistin'in bağımsızlığı, iki devletli çözüm, Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi işgalin sona erdirilmesi gibi konulardaki pozisyonumuz bellidir, değişmemiştir, bundan sonra da değişmeyecektir. Türkiye her platformda Filistin halkının yanında olmaya devam edecek. Tabi İsrail'le diplomatik ilişkilerin başlaması belki Filistin meselesinin çözümünde, Gazze halkının günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında Türkiye'nin elini daha da güçlendirecek bir etki yapacaktır. Bunu da inşallah fırsata çevirmeyi tabii ki düşünüyoruz. Bu hafta teknik heyet Gazze'ye gidecek. Yardım gemisi Cuma günü yola çıkacak^"

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın saat 12.00'de görüşmesinin planlandığını belirten Kalın, "Türk Rus ilişkilerinin normalleşmesi için çok önemli bir adım atıldı." dedi: "Görüşme yarın 12.00'da yapılacak. İkili ilişkiler için neler yapılması gerekiyor buna bakmamız lazım. Türkiye ve Rusya bölgede iki önemli güç. Bölgedeki sorunların diyalogla çözülmesi için çalışmalar yapılmalı. Cumhurbaşkanı Putin'e üzüntülerini iletti. Rus aileye taziyeler iletildi. Bu temel insani bir tavır. Ailenin acısının hafifletilmesi için gereken adımların atılmasına hazırız."

Kalın, şöyle devam etti:

"Şimdi artık bir gelecek perspektifiyle bakıp Türk-Rus ilişkilerini normalleştirerek, ikili ilişkiler olsun, bölgesel konularda olsun neler yapabiliriz bunlara bakmamız gerekiyor. Türkiye de Rusya da bölgenin iki tane güçlü ülkesi, birbirlerine ilgisiz kalmaları, birbirlerini yok saymaları tabi ki düşünülemez. İki lider de burada büyük bir liderlik örneği göstererek bu krizin aşılması için çok önemli bir adım attılar. Bundan sonra da dediğim gibi hem ikili ilişkiler ama aynı zamanda bölgesel konular Suriye, Ukrayna, Kırım vesaire diğer konularda da sorunların diyalog yoluyla, müzakere yoluyla çözümü için yeni bir sayfa açılacak. Bunun da inşallah biz hem ikili ilişkilerimize hem bölgedeki barış ve istikrara katkı sağlayacağını umut ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubuna ilişkin bir başka soru üzerine ise Kalın, şunları söyledi:

"Üzüntülerini ifade ettiler orada, 'kusura bakmasınlar' dendi ve aileye bir, dün de açıklamamda söylemiştim aslında. Aileye 'kusura bakmasınlar' dedi, bu çok insani bir tavır, yani sebebi ne olursa olsun bir insan öldü orada. Onun ailesine bir taziyelerini iletti. Bunun Rus tarafından kabul edilmesi de tabi memnuniyet verici. Bu temel üzerinde biz şimdi ilişkilerimizi yeniden normalleştirme yolunda nasıl adımlar atabiliriz bunlara bakacağız."

ÖLEN PİLOTUN AİLESİNİN AÇISI HAFİFLETİLECEK

Ölen Rus pilotun ailesine tazminat ödenip ödenmemesi konusundaki soruya ise Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın mektubunda ifade edilen, 'ailenin acılarının hafifletilmesi için biz gereken adımları atmaya hazırız’ ailenin bu yönde bir talebi olursa, şu anda henüz yok tabi. Bunu dediğim gibi bir insani zeminde mutlaka değerlendireceğiz." cevabını verdi

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?