banner15

Çeçen mülteciler sınır dışı edilebilir

İstanbul'da bulunan Çeçen mülteciler yaklaşık iki aydır yabancılar şubesinde bekletiliyor

Çeçen mülteciler sınır dışı edilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kumkapı’da bulunan İstanbul Yabancılar Şubesi’nde 2 aydır nezarethanede tutulan Çeçen mülteciler seslerini duyurmak için bir mektup yazdı.

Ajans Kafkas'ta yer alan habere göre mektupta Çeçen mülteciler, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Mültecilerin yazdığı mektup şöyle:

"Bismillahirrahmanirrahim

Tam 2 ay önce biz, İstanbul Yabancılar Şubesinde tutuklu olanlar olarak, bize yönelik bu hukuksuz durumu anlatan mektubu yazıp medya organlarına iletmiştik. Tam 2 ay geçmesine rağmen değişen bir durum yok. Üstelik, dosyalarımıza, hiçbir neden yokken “kod”lar konulmuş ve bizi ülkeden sınır dışı etmeye çalışıyorlar. Bu “kod”un ne demek olduğunu anlatacak olursak; bu faşist Almanya’sında Yahudiler için uygulanan etiketler gibi, orada da ceza almak için Yahudi olmak yetiyordu. Bu zamanların eskide kaldığını sanıyorduk, ama buraya (yabancılar şubesi nezarethanesi) düştükten sonra yanıldığımızı anladık.

Bu 'kod'lar öncelikle Kafkas kökenli Müslümanlara -Çeçenler, İnguşlar, Dağıstanlılar, Çerkesler vs.-konulmaktadır. Kadın ve çocuklara bile. Rusya’da da insanlara ırka göre zülüm uygulanmakta. Biz, Türkiye’yi kardeş ülke biliyorduk. Bizim durumumuzda, bizi tutuklamak ve burada tutmak için bir sebep yok.

Resmi makamlardan alınmış ikamet tezkeresi (oturma izni), pasaportlar, sağlık sigortalarımız var. Biz ve çocuklarımız yasal olmayan işlerle uğraşmıyoruz. İlk polis kontrolünde tutuklanıp yabancılar şubesi nezarethanesine atılacaksak, bu ikamet tezkereleri neden alıyoruz, sağlık sigortası yaptırmak için neden onca para harcıyoruz?!

2 aydır bu bir yanlış anlaşılmadır ve düzeltilir diye bekliyoruz, ama durumumuzda düzelme adına herhangi bir değişiklik yok. Şimdi de, medya organlarını kullanarak, bize yapılan bu hukuksuzluğu Türk halkına ve yetkililere duyurmak istiyoruz. Bu ülkede, adaletin sadece kağıt üzerinde ve sözde olmadığına hala inanıyoruz.

Bu mektup, tutuklu bulunan ve kendi geleceği konusunda ne olacağını bilmeyenlerin (bir kısım tutuklular Rusya’ya ya da onlara bağlı ülkelere sınır dışı edildi) mektubudur. Biz, İstanbul Kumkapı ilçesinde bulunan yabancılar şubesi nezarethanesindeyiz. Sizi bekleyenler olduğu gibi, bizim de bekleyen eş ve çocuklarımız vardır. Adaletin sağlanacağı ve haklarımızın iade edileceği inancıyla…

Kharon Gardanov, Mustabi Dzeytov, Anzor G…Turpal B…"

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48