banner39

banner35

Cem Uzan İsviçre'den 300 milyon euro istiyor

Cem Uzan, tasarruflarını rızası olmadan Türkiye’ye iade etmekle suçladığı İsviçre’ye 300 milyon euro tazminat davası açtı

Güncel 16.03.2015, 16:23 16.03.2015, 16:56
Cem Uzan İsviçre'den 300 milyon euro istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da yaşayan işadamı Cem Uzan, tasarruflarını rızası olmadan Türkiye’ye iade etmekle suçladığı İsviçre’yi mahkemeye verdi.

İsviçre'nin "NZZ am Sonntag" gazetesi, Uzan'ın İsviçre'yi ailesinin yaklaşık 300 milyon Euro’luk altın ve diğer varlıklarını bloke etmek ve rızası olmadan Türkiye'ye aktarmakla suçladığını bildirdi.

Gazete, Uzan'ın, Nisan ayında Washington'daki Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıkları Tahkim Mahkemesi'ne (ICSID) başvuracağını belirtti.

Gazetenin haberine göre Uzan, Türkiye ile İsviçre arasındaki yatırım koruma anlaşmasından doğan haklarının ihlal edildiğini ve İsviçre'nin herhangi bir hukuki dayanağı olmadan ülkedeki varlıklarını Türkiye'ye iade ettiğini ileri sürdü.

İsviçre Adalet Bakanlığı da Uzan ile İsviçre arasında yaşanan uyuşmazlığı doğruladı. Uzan'ın açacağı davayla İsviçre, tarihinde ilk kez yatırım koruma anlaşması nedeniyle mahkemeye verilmiş olacak.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?