banner39

Cemevine statü, Dedelere maaş ...

Yeni Alevi Paketi'nde cemevlerine statü, Alevi Dedeleri ve yardımcı personele maaş bağlanması planlanıyor. Cemevine statü için Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu'nun değiştirilmesi gerekiyor

Güncel 25.10.2014, 12:10 25.10.2014, 12:40
Cemevine statü, Dedelere maaş ...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümetin Alevilere yönelik yeni bir açılım yapacağı ve yeni paketin Muharrem ayı içerisinde kamuoyuna duyrulacağı belirtiliyor.

Yeni Şafak'ın iddiasına göre Cemevinin statüsünü değiştirecek adımların yeraldığı düzenlemeler arasında 'Alevi dedelerine maaş', 'cemevindeki yardımcı personele ödenek' gibi uygulamalar var.

Tekke ve Zaviyeler Kanunu'nun değiştirilerek cemevlerine yeni bir statü verilmesi de düşünülüyor. Bu kapsamda 'inanç merkezi' statüsü öne çıkıyor. Pakette 'cemevlerine arsa ayrılması', 'elektrik ve su bedeli alınmaması' gibi kolaylıklar sağlanması da yeralıyor.

Bir üniversite bünyesinde 'Alevi Enstitüsü' veya 'Alevi Kürsüsü' kurulması da öngörülüyor. Hitit veya Nevşehir Üniversitesi'nde bu adımın atılabileceği belirtiliyor. Diyanet bünyesinde, farklı inanç ve mezhepler için bir daire oluşturulması planlanırken, önümüzdeki günlerde hükümet yetkilileri ile Alevi temsilcilerinin biraraya geleceği öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?