Cemevleri için 'Tekke Kanunu kaldırılması' teklifi

AK Partili Özdalga, cemevlerinin önünde engel olarak görülen Tekkelerin kapatılmasını öngören kanunun kaldırılması için teklif verdi

Cemevleri için 'Tekke Kanunu kaldırılması' teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar İle Bir Takım Unvanların Men Ve İlgasına Dair Kanunun Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun teklifini hazırladı.

Radikal'de yer alan haber göre, teklifin gerekçesinde, "Demokratik hukuk devletinin ilkelerinden din ve inanç özgürlüğüyle bağdaşmayan yasaklar getirilmektedir. Çünkü ibadet ve dini inançlarının gereğinin nerede ve nasıl yerine getirileceği ibadet yerinin neresi olacağı tamamen inananlara ait bir karardır." denildi. Özdalga, kanunun günümüzde herhangi bir ihtiyacı karışlamadığını savunuyor.

Özdalga, söz konusu kanunun cemevlerinin 'ibadet' yeri kabul edilemeyeceğinin önündeki en önemli gerekçe olarak gösterildiğini belirterek, bu kanun kaldırılmasıyla cemevlerinin hukuki statüsü için önemli bir adım atılacağını söyledi.

Teklifini Ak Parti Grup Yönetimine sunuldu. Ak Parti Grup Yönetimi'nden 'vize' çıkması halinde yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunulacak.

ELİTAŞ: ANAYASAYA UYGUNLUĞU İNCELENECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş,  tekke ve zaviyeler ile ilgili yasanın yürürlükten kaldırılmasının Anayasa'ya aykırı olup olmadığını inceleteceklerini söyledi.

Elitaş, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplarken, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga'nın "Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine (Yasaklanmasına) ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun"un yürürlükten kaldırılmasını öngören yasa teklifinin Anayasa'ya aykırı olduğu görüşüne işaret ederek, "İlgili bakanlıktan görüş isteyeceğiz. İnceletip, bakacağız. Buna göre Meclis Başkanlığı'na sevk edip etmemeye karar vereceğiz" dedi.

Özdalga'nın aynı konuda daha önce de bir yasa teklifi verdiğini hatırlatan Elitaş, "Anayasa'ya aykırılık" gerekçesiyle iade edildiğini söyledi.

Anayasa'nın "İnkılap kanunlarının korunması"nı düzenleyen 174. maddesinde, aralarında tekke ve zaviyelerle ilgili yasanın da olduğu "sekiz inkılap kanununun, Anayasa'nın halkoyu ile kabul edildiği tarihte yürürlükte bulunan hükümlerinin  Anayasa'ya aykırı olduğu şeklinde anlaşılamaz ve yorumlanamaz" denildiğine işaret ederek, "İnkılap kanunlarında değişiklik yapmak ile yürürlükten kaldırmak arasında fark olduğunu" kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39